Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu do konce března, o tvrdších opatřeních nerozhodla

Vláda požádá sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února. Uvedl to vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 platil do konce března. O tvrdších opatřeních proti koronaviru vláda nerozhodla.

Praha (Aktualizováno: 0:25 25. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí Poslanecké sněmovny prohledávají pyrotechnici

Vláda požádá o další prodloužení nouzového stavu, tentokrát do konce března | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s prodloužením do 31. března,“ napsal Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že opatření podle pandemického zákona v současné epidemické situaci nestačí. Kabinet nyní jedná o zpřísnění pravidel.

Firmy a živnostníci dostanou od státu kompenzace za plošné testování na covid, oznámil Havlíček

Číst článek

Vláda začala ve středu jednat až ve 21.30 poté, co ze Senátu dorazil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), kde vysvětloval pandemický zákon. Těsně před půlnocí mluvčí kabinetu oznámil, že rozhodnutí, kdy a jak se zpřísní opatření proti šíření koronaviru, nepadlo. „Vláda nerozhodla o případném zpřísnění opatření proti epidemii. V jednání bude pokračovat ve čtvrtek od 18.00,“ řekl mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský.

Podle dosavadních informací z jednání členů vlády s opozicí, odboráři a zaměstnavateli by se mohly v Česku uzavřít mateřské školy. Dál by fungovala jen zařízení pro děti zdravotníků a pracovníků záchranného systému. Do škol by měli přestat chodit také žáci prvních a druhých tříd základních škol. Kabinet zvažuje také omezení pohybu mezi kraji či do určité vzdálenosti od bydliště. Zavřít by mohly také některé obchody, které dosud měly otevřeno.

Vláda má shodu na rozsahu protiepidemických opatření a ve čtvrtek je rozpracují resorty, kabinet je představí také opozici, sdělil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Opozice váhá

Části opozice se nelíbí záměr vlády požádat o prodloužení nyní platného nouzového stavu. Dala by přednost, aby vyhlásila nouzový stav nový. Ve středu večer to sdělili předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová a předseda lidovců Marian Jurečka.

Záměr vlády požádat o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona, kritizuje i lidovecký poslanec a bývalý předseda strany Marek Výborný. Předseda SPD Tomio Okamura během dne opakovaně řekl, že jeho strana nouzový stav nepodpoří.

Dlouho jsem stál stranou štvanice na vládu. Z dnešního jednání s premiérem jsem ale slušně řečeno rozladěný. Chtěl jsme znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit.Musel jsem se jít projít ven...

20:06 – 24. 02. 2021

275 4024

Zákaz cest do Brazílie

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od pátku do 11. dubna nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni nebo na Zanzibar.

Opatření podle něj reaguje na hrozbu zavlečení brazilské a jihoafrické mutace koronaviru na české území. „Ministerstvo zdravotnictví proto českým občanům a dalším osobám s bydlištěm na území České republiky od 26. února do 11. dubna až na neodkladné výjimky zakázalo vstup do zemí s extrémním rizikem výskytu těchto mutací,“ uvedl Úřad vlády. Češi tak nesmí cestovat do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října loňského roku. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s Ústavou.

Babiš po středečním ranním jednání vlády žádost kabinetu o prodloužení nouzového stavu avizoval. Opatření navázaná na pandemický zákon, který ve středu vrátil Senát do sněmovny, by podle něj nyní nebyla dostatečná. O vládních záměrech jednali ministři i s opozičními stranami. Podle opozičních uskupení kabinet slíbil do čtvrtka předložit plánovaná opatření s řádným odůvodněním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme