Podívejte se do vyhořelého domu ve Vejprtech. Obyvatelný bude až po opravě, konstatoval statik

Do požárem poškozeného domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech se klienti po tragickém požáru v nejbližší době nevrátí. Budovu si ve středu prohlédl statik. Nařídil opravy stropů a podlah, do kterých zatekla voda při hašení požáru. Škodu odhadl na tři až pět milionů korun. Město počítalo s tím, že se do přízemí budovy vrátí v nejbližších dnech někteří klienti domova. Teď pro ně ale musí najít ubytování na nejméně dva až tři měsíce.

Vejprty (Chomutovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je možné ho využívat, ale bohužel až po opravě. Ze statického hlediska tam došlo k ohoření dřevěných trámů. Ty dřevěné prvky se musí kompletně vyměnit,“ konstatoval bezprostředně po prohlídce budovy pro Radiožurnál statik Miloslav Čáp.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klienti se můžou do domu ve Vejprtech nastěhovat až po opravě, konstatoval statik. Více si poslechněte v reportáži Jana Beneše

Podle něj návrat části klientů do spodní části budovy nepřipadá v úvahu. „V tom baráku jsem byl hodinku a už mám knedlík v krku z pachu spáleniny. Z toho zdravotně-technického hlediska to možné není,“ dodal Čáp.

A co všechno je nutné opravit nebo vyměnit? „Odstranit ohořelé části, zajistit statiku, kompletně vybrat stropy, škvárové násypy, strhat lina, otlouct mokré omítky, proškrábat zdivo,“ vypočítal statik.

V domě poškozeném požárem už pracují dělníci, kteří se snaží opravit topení a elektrické rozvody. Do společenské místnosti, kde vznikl požár, vešel reportér Radiožurnálu s ředitelem městských sociálních služeb ve Vejprtech Viktorem Koláčkem.

„Trošku se nám komplikuje situace – zprovoznění prvního patra, o kterém jsem teď několik dní mluvil, že je naším prvořadým cílem. Teď je náš cíl obnovit topení,“ popsal Koláček.

Požár ve Vejprtech: policie ukončila vyšetřování na místě. Dům prohlédne statik

Číst článek

Ještě v úterý říkal, že pokud by se povedlo umístit jedenáct klientů do spodního patra, že by tím situace byla víceméně vyřešená. To ale nepůjde.

Na otázku, jestli bude muset žádat Ústecký kraj o nějaké kapacity, odpověděl Koláček: „Pořád si nechávám lhůtu do pátku. Zkoušíme ještě plán B. Pořád je pro mě prioritou nepřesouvat klienty. Nejblíž je varianta přesunout nějakou skupinu, které to nečiní problém. Přes 90 procent klientů chce zůstat.“

Podle statika Miloslava Čápa se náklady na opravy vyšplhají na tři až pět milionů korun. Ústecký kraj přispěje zatím jedním milionem korun, dalších pět by mělo poslat ministerstvo práce a sociálních věcí a radnice počítá s tím, že část uhradí i pojišťovna. Práce by měly začít v příštím týdnu.

Jan Beneš, Michaela Danelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme