Policie obvinila Poláka, který v Ústí nad Orlicí posprejoval 16 budov. Divadlo zneuctil svastikou

Policie obvinila z poškození cizí věci 42letého Poláka, který měl v lednu v Ústí nad Orlicí posprejovat 16 budov nápisy a nacistickými symboly. Bylo mezi nimi i Roškotovo divadlo, národní kulturní památka, kde pachatel namaloval svastiku. Informovala o tom v pátek Česká televize.

Ústí nad Orlicí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní kulturní památku v Ústí nad Orlicí pomaloval vandal svastikou

Národní kulturní památku v Ústí nad Orlicí pomaloval vandal svastikou | Zdroj: Policie ČR

Policisté v pátek 6. března 2020 zadrželi 42letého cizince, kterého následně z posprejování všech objektů obvinili. Muž se ke všem skutkům doznal a uvedl, že sprejovat byl dvakrát, vždy pod vlivem alkoholu,“ sdělila mluvčí policie Pardubického kraje Dita Holečková.

Jedovatá houba jako ‚klasické antisemitské dílo‘. Policie prověřuje prodej protižidovských knih

Číst článek

Dále vypověděl, že je fanouškem polských fotbalových klubů, a proto stříkal na objekty jejich znaky a názvy. Popřel, že by byl sympatizantem extremistického hnutí nebo že by ho chtěl jakkoliv propagovat,“ dodala.

Muži nyní hrozí až jeden rok vězení. Celková škoda, kterou měl obviněný způsobit, byla podle policie vyčíslena na 76 tisíc korun.

Poškozená památka

Vandal v noci na 15. ledna postprejoval v Ústí nad Orlicí celkem 16 budov. Právě Roškotovo divadlo, které je národní kulturní památkou, poničila svastika.

Divadlo z roku 1936 je národní kulturní památkou od roku 2017. Složili se na něj občané, podnikatelé a spolky. Budovu navrhl významný český architekt Kamil Roškot. Divadlo patří mezi výrazné funkcionalistické budovy první poloviny 20. století. Od roku 1993 nese jméno svého projektanta.

Na kulturní památku v Ústí nad Orlicí načmáral vandal svastiku. Posprejoval i dalších 14 staveb

Číst článek

Kromě svastik se ve městě objevily také například znak SS, nápis A.C.A.B. (Nápis, který uráží policie, pozn.red.) nebo odkazy na několik polských fotbalových klubů jako je třeba Arka Gdyně, Cracovia Krakov nebo Lech Poznaň.

Podle nezávislého starosty Petra Hájka byl takto rozsáhlý jednorázový vandalismus ve městě velmi neobvyklý. „Ve městě je to naprosto mimořádná událost, a to jak rozsahem, tak použitými motivy a nápisy,“ podotkl již v lednu.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD čin označil za vandalství nevyzrálého člověka.

„Zajímalo by mě, kdo si ulevil a poničil tak fasádu nádherného objektu ve funkcionalistické stylu z poloviny 30. let 20. století. Jakékoliv obdobné projevy musíme jako společnost nadále odmítat,“ napsal tehdy na svém facebooku.

Symbolika svastiky

Svastika, pradávný symbol mnoha kultur světa, je kříž s ohnutými rameny, a to buď ve směru hodinových ručiček (pravotočivá svastika), nebo proti němu (levotočivá svastika).

3:58

Zachránil tisíce židů, nebo selhal? Vatikán na příkaz Františka předčasně otvírá archiv papeže Pia XII.

Číst článek

Objevuje se v mnoha kulturách po celém světě jako náboženský symbol, symbol různých organizací a politických směrů nebo prostě jako dekorativní prvek. Nejstarší doklady toho symbolu jsou známy již z neolitu v oblasti Evropy a Blízkého východu.

Nechvalně ji ale proslavil především nacistický vůdce Adolf Hitler. Na sjezdu Nacionálně socialistické dělnické strany Německa se 15. září 1935 stala jedinou státní vlajkou třetí říše zástava s hákovým křížem v bílém kruhu na červeném pozadí.

K volbě svastiky pak Hitler v knize Main Kampf napsal: „Jako národní socialisté vidíme náš program na vlajce. V červené spatřujeme sociální myšlenku hnutí, v bílé nacionalistickou, v hákovém kříži poslání v boji za vítězství árijského člověka.“

Protektorátní prezident Emil Hácha a nacistický vůdce Adolf Hitler | Zdroj: Vojenský historický ústav

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme