Ústavní soud zrušil paragraf, podle kterého byla odvolána šéfka Nejvyššího soudu

Ustanovení zákona, podle kterého prezident Václav Klaus začátkem letošního roku odvolal předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, je protiústavní. Konstatovalo to plénum Ústavního soudu, na který se Brožová ihned po prezidentově kroku obrátila. Po pětiměsíčním zkoumání dospěli soudci k závěru, že napadený paragraf nedostatečně garantuje nezávislost soudní moci - není totiž garantovaná dostatečná objektivita odvolání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Brožová

Iva Brožová | Foto: Ejustice.cz

Přestože předsedové a místopředsedové se starají o hladký chod příslušného soudu, zůstávají stále soudci. Nelze tedy paušálně aplikovat princip "kdo jmenuje, odvolává", který funguje ve státní správě s jasně vymezenou nadřízeností a podřízeností. "V takovémto vztahu by nemohli být předsedové soudu, poněvadž by tím vlastně ústavně garantovaný princip jejich personální nezávislosti mohl být ohrožen," vysvětluje soudkyně Ústavního soudu Dagmar Lastovecká.

Justiční funkcionář by tedy měl být odvolán pouze ze zákonem stanovených důvodů a rozhodnutím soudu. Bez ohledu na to, zda v dalším kroku Ústavní soud zruší, či potvrdí odvolání Ivy Brožové, musí ministerstvo spravedlnosti rychle připravit nový zákon, aby bylo vůbec možné řešit personální obměnu v čele soudů.

"Všechny možnosti jsou v současné době otevřené, to znamená například i to řešení z minulosti, to znamená například formou kárného řízení. Nicméně v současné době budeme pracovat na vícevariantním řešení," dodává mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme