Až tisíc výsledků denně. Ústav molekulární genetiky Akademie věd může testovat vzorky na koronnavirus

Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV) dostal povolení k testování vzorků na koronavirus. Vědci s pomocí tamní robotické stanice dokážou otestovat až tisíc vzorků denně. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikrobiologická laboratoř s vysokým stupněm zabezpečení Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích

(ilustrační foto) | Zdroj: Biologické centrum Akademie věd ČR

Výkonný robot je v areálu ústavů Akademie věd v Praze-Krči. Primárně je využíván při testech v rané fázi vývoje léků, vědci ho však upravili tak, aby zvládl i testování vzorků na koronavirus. Ředitel Ústavu molekulární genetiky Petr Dráber v pátek řekl, že ideální by bylo získat povolení právě v těchto dnech. Jiný vývoj situace by výzkumníci považovali za zdržení.

V Česku zemřel šestý pacient s koronavirem, nakažených je celkem 1654 lidí

Číst článek

Akademické instituce nabídly státu pomoc s testováním minulý týden. Souhlas Státního zdravotního ústavu už dostaly Ústav molekulární medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci, centrum CEITEC Masarykovy univerzity a Parazitologický ústav Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Hájek doplnil, že se na testování se podílejí i odborníci z 1. lékařské fakulty, 2. lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Na dobré cestě" je pak podle jeho slov povolení pro centrum BIOCEV ve Vestci.

Akademie věd se věnuje i dalším projektům souvisejícím se situací kolem koronaviru. Výzkumníci z Ústavu organické chemie a biochemie vyvíjejí metodu, která by zbavila Česko závislosti na dovozových látkách pro stanovení viru. Vědci z Ústavu chemických procesů testují nově vyvinuté filtrační materiály do respirátorů. Ekonomové z Národohospodářského ústavu AV před několika dny spustili projekt IDEA anti COVID-19, který si klade za cíl pomoci lidem, firmám i vládě se zmírněním ekonomických dopadů koronaviru.

V minulých týdnech testovaly především zdravotnická zařízení a jejich kapacity byly přetíženy, některá navíc zápasil s nedostatkem potřebného vybavení. Fakultní nemocnici v Motole například v úterý uvedla, že jí začínají docházet testovací sady na přítomnost koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme