‚Někteří to řeší alkoholem.‘ Uprchlíci po zpřísnění pravidel nemají na nájem a opouští ubytovny

Na Mezinárodní organizaci pro migraci v České republice se začali obracet ukrajinští uprchlíci, kteří nemají na zaplacení nájmu. Od července totiž stát zpřísnil vyplácení příspěvku. Podle zkušeností pracovníků organizace se stává, že uprchlíci nemůžou platit nájem, protože nevydělávají dostatek peněz – často mají zaměstnání, které neodpovídá jejich kvalifikaci a zkušenostem. Proto hledají levnější bydlení.

Rumburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhradní ubytování pro ukrajinské uprchlíky ve školní tělocvičně ZŠ Campanus na Chodově.

Nájem nemusí platit takzvané zranitelné skupiny, tedy děti, matky s dětmi do šesti let, senioři, invalidé a jejich pečovatelé a taky studenti, kteří chodí na české školy (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Třeba z ubytovny v Rumburku na Děčínsku odešla skoro stovka lidí. Další tam ale zůstali a na nájem nemají. Na ubytovně tak stoupá napětí.

Bydlení zdarma jen pro zranitelné a menší příspěvky. Mění se pravidla pro pomoc ukrajinským uprchlíkům

Číst článek

Řeší se třeba faktura za vodu na sto tisíc korun. „Počet lidí klesá, spotřeba vody neklesá,“ vysvětluje při schůzce se zástupci uprchlíků dobrovolný koordinátor z organizace Adra Milan Bendl.

Na rumburské ubytovně si může dovolit platit jen asi třetina lidí. „Vlastně ani nevíme, jak to máme řešit. Drtivá většina z nich neplatí a nevím, zda někdy budou mít možnost zaplatit,“ dodává pro Český rozhlas Bendl. „Někteří z nich to řeší alkoholem.“ Z ubytovny v Rumburku ještě nikoho nevyhodili, jinde ale takové případy Adra řeší.

Na ubytovně bylo původně téměř 300 lidí, teď jich je tam asi 180. Nájem nemusí platit takzvané zranitelné skupiny, tedy děti, matky s dětmi do šesti let, senioři, invalidé a jejich pečovatelé a také studenti, kteří chodí na české školy.

Dítě jako zranitelný uprchlík, matka ne. Od července se mění pravidla pro ubytování lidí z Ukrajiny

Číst článek

V problémech se ocitla i devatenáctiletá Anhelina Kyzjunová, která na ubytovně v Rumburku pomáhá jako překladatelka. Studentka sice je, ale nenavštěvuje vysokou školu v Česku. Dálkově dokončuje své studium grafického designu na Ukrajině – a do takzvané zranitelné skupiny tak nespadá.

„Jsem studentka denního studia. Což znamená, že nemůžu pobírat příspěvky na bydlení, dostávám jen zhruba 3150 korun (jde o existenční minimum – pozn. red.). Oficiálně ale nemůžu ani celý den pracovat, protože studuju. A musím platit nájem,“ vysvětluje. Kdyby se rozhodla studovat na české škole, musela by začít znovu od prvního ročníku.

Databáze levného bydlení

Zvýšenou míru odchodů uprchlíků z Ukrajiny z ubytoven a soukromých bytů zaznamenal i Ústecký kraj. Na koordinátora uprchlického ubytování se v poslední době s žádostí o přeubytování obrátily asi čtyři desítky lidí.

Nelegální práce, vykořisťování. Terénní pracovníci varují před zpřísněním pomoci uprchlíkům

Číst článek

Pomoci se snaží Mezinárodní organizace pro migraci, spustila databázi levného bydlení Zite Manager. „Nabízí přehled ubytovacích kapacit na lokální úrovni, má za cíl podpořit obce, neziskové organizace a vybrané státní instituce jako třeba centra pro integraci cizinců při koordinaci služeb a zajištění ubytování pro uprchlíky,“ vysvětluje mluvčí organizace Filip Stowasser.

Nesnáze uprchlíků při hledání levnějšího bydlení zaznamenala i kancelář ombudsmana. „Informace o problémech ukrajinských příchozích, kteří například nemůžou sehnat bydlení, získáváme hlavně prostřednictvím neziskových organizací, které pomáhají cizincům,“ upřesnila Markéta Bočková, mluvčí úřadu veřejného ochránce práv.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme