Rektor Univerzity Karlovy Zima jednal s Čínou o finanční podpoře. Smlouvu ale škola nepodepsala
Univerzita Karlova potvrdila, že její rektor Tomáš Zima jednal s čínskou velvyslankyní o finanční podpoře. Mluvčí univerzity to řekl Deníku N. Podle deníku Zima s velvyslankyní před třemi lety probírali financování tehdy právě vznikajícího Česko-čínského centra. Zima se s velvyslankyní na podpoře ale nakonec nedohodl. Kvůli skandálu s netransparentním financováním konferencí o Číně Zima v říjnu centrum zrušil.
„Pan rektor se v roce 2016 setkal s velvyslankyní Čínské lidové republiky za účasti výkonného tajemníka česko-čínského centra Balabána,“ uvedl mluvčí univerzity Václav Hájek. Potvrdil tak Balabánovo pondělní vyjádření.
Bývalý tajemník a zaměstnanec Univerzity Karlovy ve funkci skončil kvůli netransparentnímu financování konferencí zaštítěných univerzitou prostřednictvím čínské ambasády, na nějž letos v říjnu upozornil server Aktuálně.cz. K obědě Zimy s čínskou velvyslankyní Ma Ke-čching a Milošem Balabánem došlo krátce po založení centra. Zima se ke zjištění Deníku N nevyjádřil kvůli pobytu v Indii.
Čínský vliv na českých univerzitách? Školy spolupráci s ambasádou odmítají, ČVUT dělá kontrolu
Číst článek
„Diskuze se rovněž týkala možnosti podpory činnosti centra. Je však nutné zdůraznit, že mělo jít o podporu transparentní a podloženou konkrétními smlouvami. Žádná dohoda však nebyla uzavřena a ani Česko-čínské centrum, ani jiné části nepřijaly žádné finanční prostředky od velvyslanectví Čínské lidové republiky,“ řekl dále Hájek.
Na schůzce se podle univerzity debatovalo o aktivitách Česko-čínského centra a možné spolupráci s čínskými vysokými školami v oblasti vzdělávání a výzkumu. Tématem byly také nabídky aktivit v Česku pro čínské studenty, například možnosti organizace letních škol.
Již na přelomu let 2016 a 2017 přišla z Číny nabídka na zřízení Konfuciova institutu na půdě Univerzity Karlovy. Před institutem varuje například americká FBI kvůli šíření propagandy a zásahům do akademických svobod. Zima se proto nakonec rozhodl pobočku nezřizovat.
Peníze od vlády
„O Číně se obecně ví, že žádné její kroky na zahraniční půdě nejsou náhodné. I v případě, že sem například přijede čínská delegace a zajímá se například o některé průmyslové informace nebo informace z akademického prostředí je potřeba se mít na pozoru,“ vysvětlil dříve Radiožurnálu mluvčí Bezpečnostní a informační služby Ladislav Šticha.
Kvůli sporným konferencím opustí Univerzitu Karlovu tři lidé. Zatajili spolufinancování čínskou ambasádou
Číst článek
Zima se peníze pro Česko-čínské centrum snažil v minulosti získat i od vlády. Tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi kvůli tomu zaslal dopis, který připravil Balabán. „S ohledem na fakt, že činnost Centra má významný přínos pro pozitivní vnímání České republiky v Čínské lidové republice a může též přispívat k vytváření expertního zázemí pro orgány státní správy, dovoluji si požádat o podporu Centra ze strany státu,“ stálo v dopise.
Otázku sponzoringu v říjnu univerzita řešila již kvůli sponzorskému daru od firmy Home Credit, která poskytuje rychlé půjčky a spadá pod koncern PPF. Část akademiků kritizovala spojení se společností kvůli jejím nekalým podnikatelským praktikám v Číně a používání skrytých poplatků. Zároveň se obávala, že by firma přes peníze mohla vyvinout tlak na sinology, kteří jsou ke komunistickému režimu kritičtí. Rektor se po vlně kritiky za smlouvu omluvil a univerzita od spolupráce odstoupila.