Úmrtí na pracovištích přibývá, firmy často nedodržují předpisy

Smrtelných úrazů na českých pracovištích přibývá. Jen loni přišlo v zaměstnání o život 131 lidí. Zemřelo tak o čtrnáct pracovníků více než v minulém roce. Podle Státního úřadu inspekce práce se ani letošní rok neobešel bez obětí. Zaměstnavatelé jich evidují desítky. Firmy totiž často podceňují bezpečnostní předpisy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovní úraz (ilustrační foto)

Pracovní úraz (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Své svědectví o rizicích bezpečnosti na pracovišti podává také stavební dělník Oldřich z Teplicka.

„Dělám výškové práce. Jistím se sice lanem, ale třeba na šikmé pochozí střeše je to stále riskantní,“ svěřuje se. Podle něj tak riskuje zakopnutí nebo zamotání se do lana, takže mu zajištění při práci vlastně překáží.

Právě za pracovní úraz mohou zaměstnanci dostat až čtyřnásobně vyšší odškodné, než tomu bylo dříve. Od minulého roku totiž platí nová vyhláška, která změnila stávající systém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pracovních úrazů v Česku přibývá. Z pracovní úraz si mohou lidést odškodné až ve výši pěti tisíc korun.

Zvýšila se například suma bodového ohodnocení, a to z dřívějších 120 na nynějších 250 korun za jeden bod. Zatímco ještě před rokem by člověk za zlomené žebro dostal na bolestném jen necelé dva tisíce korun, nově má nárok až na pět tisíc.

„Ty částky se pohybují okolo dvou až tří tisíc korun i za ta drobnější zranění. Vyplácí se zejména zaměstnancům, když oznamují pracovní úrazy,“ vysvětluje konzultant pro bezpečnost práce Petr Kaňka ze společnosti Bureau Veritas.

Firmám hrozí až dvoumilionové pokuty

Některé podniky se často snaží úrazy zamlčet. Třeba kvůli tomu, že zaměstnávají lidi načerno. Jiné firmy zase chtějí ušetřit. To potvrzuje i odborník na bezpečnost práce Petr Dostál.

"Začíná to u drobných investorů. Tlakem na nízkou cenu snižujeme náklady na zajištění bezpečnosti práce. To zahrnuje i stav lešení, ohrazení nebo ochranné pracovní prostředky,“ říká Dostál.

Porušení nebo nedodržení bezpečnostních podmínek se firmám může i prodražit. Ať už na pokutách nebo na finanční kompenzaci pracovníků za úraz. Za porušení bezpečnostních předpisů totiž hrozí podnikům až dvoumilionová pokuta.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme