V Česku pracuje 98 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Zaměstnaných přibývá, počet vyplácených dávek klesá
V České republice si od začátku invaze do konce října našlo práci téměř 160 000 ukrajinských občanů s dočasnou ochranou. Část z nich se vrátila domů, aktuálně tak v Česku pracuje přes 98 000 ukrajinských uprchlíků, uvedlo ve středu ministerstvo práce a sociálních věcí. Zatímco zaměstnaných uprchlíků podle resortu dlouhodobě přibývá, počty příjemců humanitární dávky původem z Ukrajiny stabilně klesají. Stejně je tomu i v případě solidárních příspěvků.
Počet pracujících uprchlíků z Ukrajiny se měsíc od měsíce zvyšuje. Zatímco v červnu jich bylo kolem 68 000, v září 89 000 a ke konci října přes 98 000. Pracují jako montážní dělníci nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě, dopravě a jako obsluha strojů, uvádí ministerstvo.
Pracovníci z Ukrajiny nacházejí uplatnění nejvíce ve Středočeském a Plzeňském kraji, kde podle resortu pracuje 16 684, respektive 14 347 Ukrajinců s dočasnou ochranou. Třetí nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků pracuje v Praze.
Sociální geograf: Zima na Ukrajině není příjemná, do Česka by mohli přijít další lidé. Zatím to zvládáme
Číst článek
„Z držitelů dočasné ochrany, kteří našli práci, tvoří ženy dlouhodobě asi tři čtvrtiny,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ukrajinky oproti letním měsícům nyní pracují čím dál častěji ve službách.
Zaměstnavatelé mají o cizince zájem, a to převážně u dlouhodobě neobsazených a méně kvalifikovaných pracovních míst.
„Je dobrou zprávou, že náš trh práce dokázal najít uplatnění pro tak velké množství lidí, kteří díky tomu již nepotřebují pomoc státu, a naopak do systému přispívají,“ uvedl Jurečka.
Počet ukrajinských držitelů dočasné ochrany, kteří jsou závislí na pomoci státu, podle ministerstva stabilně klesá. Zatímco v srpnu bylo na humanitární dávce závislých 173 000 lidí, nyní je to o 80 000 méně.
Kde budou bydlet lidé z Ukrajiny? Solidární podpora se prodlouží, část Ukrajinců na tržní nájmy nemá
Číst článek
Velká část příjemců humanitární dávky jsou navíc děti, dodalo ministerstvo.
Ukrajinci si také stále častěji nacházejí jiné ubytování než v českých domácnostech. Výdaje na příspěvek pro solidární domácnost klesly za stejné období zhruba o 12 procent na 19 400.
Rusko napadlo Ukrajinu koncem letošního února. Podle statistik ministerstva vnitra od té doby Česko poskytlo ukrajinským uprchlíkům 461 655 víz dočasné ochrany, která jejich držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v zemi.