Adaptace ukrajinských dětí v Česku nezahrnovala náročnější výuku. Přednost měly sociální vazby

Adaptace ukrajinských žáků v českých školách začala živelně a s různou efektivitou. Výzkum Národního institutu SYRI ukázal, že školy se v první fázi soustředily především na sociální adaptaci žáků, přizpůsobení českému vzdělávacímu systému je výzvou pro další období. Celkově se ukrajinské děti v českých školách cítí dobře. České vyučující ukrajinští žáci i jejich rodiče vnímají jako přátelské a podporující, české spolužáky zase jako veselejší.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ve škole

Děti ve škole. (Ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Centrální metodická podpora byla pro školy mnohdy nepřehledná a málo konkrétní. K adaptaci nově příchozích ukrajinských žáků tak školy přistupovaly různě,“ uvedla vědecká ředitelka SYRI Klára Šeďová.

Některé školy měly hned své adaptační skupiny, upravovaly vzdělávací obsahy, vytvářely individualizované rozvrhy, prováděly diagnostiku a měly pro ukrajinské děti psychologickou podporu. Na jiných školách podobné adaptační mechanismy nebyly.

5:10

Žáci dostanou vysvědčení. Učitelé budou hodnotit i ukrajinské děti, které utekly před válkou

Číst článek

„Z prvních výsledků našeho šetření vyplývá, že čím méně problémů ohledně začleňování ukrajinských žáků škola identifikuje, tím méně adaptačních mechanismů pak vyvíjí. Také platí, že co je na jedné škole přáním, jako například přítomnost ukrajinských asistentů, je na jiné realitou,“ uvedla Šeďová. Školy by se podle ní měly zaměřit na adaptaci ukrajinských žáků na místní způsob výuky a hodnocení.

Děti se ve školách cítí dobře

Podle dalšího z výzkumníků SYRI Petra Hlaďa se školy dosud soustředily především na sociální adaptaci ukrajinských žáků, tedy na vytváření pozitivních sociálních vztahů uvnitř tříd. „Ředitelé vidí sociální adaptaci jako prvořadou a domnívají se, že probíhá hladce. Do určité míry však mají nasazené růžové brýle. Naše data ukázala, že ve třídách, kde je přítomno více ukrajinských žáků, mají tendenci vytvářet především vazby mezi sebou navzájem a od českých žáků si drží odstup,“ řekl Hlaďo.

Celkově se ale ukrajinské děti v českých školách cítí dobře. „Žáci překvapivě uvádějí, že je pro ně česká škola lehčí než ukrajinská. To si vysvětlujeme tak, že vyučující v první fázi kladli na ukrajinské žáky zřetelně nižší vzdělávací nároky právě proto, aby podpořili jejich sociální adaptaci,“ uvedla Šeďová.

Některé dětí z Ukrajiny studují souběžně dvě školy. Na živo českou a online ukrajinskou, je to ale náročné

Číst článek

Sběr dat trval od podzimu loňského roku a měl podobu hloubkových případových studií na vzorku škol s vysokými počty ukrajinských uprchlíků. Národní institut SYRI nyní zpracuje detailní analýzu dat, kterou poskytne ministerstvu školství, včetně svých doporučení. Dílčí výstupy už zástupci ministerstva dostali. V českých mateřských, základních a středních školách se k 30. září 2022 vzdělávalo přes 50 000 dětí ukrajinských uprchlíků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme