Trestní odpovědnost firem bude platit od ledna, schválili ji poslanci
Firmy budou moci být stíhány za téměř osmdesát trestných činů. Například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz či krácení daní. Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a znovu schválila zavedení trestní odpovědnosti firem. Platit začne od 1. ledna 2012.
Mezi trestné činy firem vláda zařadila i kuplířství, sexuální nátlak, pohlavní zneužití a dětskou pornografii. Právnické osoby by v těchto případech nebyly postiženy za samotný trestný čin, ale za jeho případnou organizaci.
Firma nebo organizace má být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde. Soudy budou moci chybující podniky pokutovat, zabavit jim majetek a za vážná provinění je budou moci i zrušit.
„Účinností zákona bude platit i to, že v určitých případech bude moci být postižena i firma, ať už pokutou nebo zákazem činnosti anebo i likvidací. Tedy v zásadě určitým trestem smrti, který by byl sice mimořádný, ale v zásadě nejvážnější trest pro společnosti, které by porušovaly zákon, podílely by se například na korupci. A tím zásadním měřítkem by bylo, zda ta činnost, která byla páchána jejími statutárními orgány, byla páchána ve prospěch této společnosti,“ řekl Radiožurnálu šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.
Podle zastánců nového zákona je úprava výhodná především v otázce ochrany životního prostředí a hospodářské kriminality. V těchto oblastech hrozí, že za určité delikty není nikdo potrestán.
Změnu trestního práva, která by měla přispět k boji proti organizovanému zločinu a korupci, předložila vláda kvůli českým závazkům vůči Evropské unii a Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Předlohu vedle poslanců vládní koalice podpořila i opoziční ČSSD. Proti byli jen komunisté. Prezident své veto nové úpravy zdůvodnil tím, že trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce. Se změnou nesouhlasí ani občanský demokrat Marek Benda.
„Tohle je bohužel věc, kterou všichni trochu cítíme, že do našeho právního řádu nepatří, že je nešťastná. Přesto tlak zahraničních institucí, ať už protikorupčních, nebo i evropských, je tak silný, abychom měli obdobu trestní odpovědnosti právnických osob, abychom měli možnost trestat firmy, že mu prostě ustupujeme,“ uvedl.