Lukašenkův režim je teroristický, řekla Cichanouská. Šéf Senátu Vystrčil ji označil za prezidentku Běloruska
Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS označil vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou za skutečně zvolenou prezidentku Běloruska. Cichanouská, která je nyní na návštěvě Česka, označila režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka za teroristický. Stupňuje represe, je nutné ho zastavit, uvedla. Česko by podle ní mělo být důsledné v postupu proti nezákonnému režimu a podpořit další sankce.
„To, že Senát Parlamentu České republiky pozval jako hlavního představitele Svjatlanu Cichanouskou, si vykládám tak, že Senát a já osobně považujeme za toho, kdo je pro mě osobně prezidentem elect (zvoleným) Běloruska, Svjatlanu Cichanouskou. Vítejte v českém Senátu,“ řekl v pondělí Miloš Vystrčil, předseda Senátu, který Cichanouskou do Česka pozval. Loňské prezidentské volby v Bělorusku pak označil za nesvobodné a protiprávní.
Sankce vůči Lukašenkovu režimu, který Vystrčil označil za „zločinný“, musí být podle předsedy Senátu přijaty na co nejširší úrovni minimálně v rámci EU, aby byly účinné. Podle Cichanouské by se Česko mělo zasadit také o vyloučení Běloruska z organizace Interpol a o mezinárodní pátrání po aktérech represí.
Dopisy do vězení
Cichanouská vybídla také k podpoře vězněných odpůrců Lukašenkova režimu například formou dopisů a e-mailů.
Konkrétně zmínila například novináře Ramana Prataseviče, který byl zadržen 23. května se svou partnerkou Sofií Sapegaovou v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.
Pratasevič se v běloruské televizi ‚přiznal‘ k organizování protestů. ‚Zlomili ho,‘ říká jeho otec
Číst článek
„Vždy jsme cítili hrozbu, že každý může být unesen, ale po tomto neskutečném cynickém případu s letadlem chápeme, že běloruský režim se nezastaví před žádnou překážkou,“ poznamenala Cichanouská.
„Podle všeho byli zmláceni a donuceni doznat se k trestným činům, které nespáchali. Zdá se, že nikdo již nemá pochybnosti, že tento (Lukašenkův) režim je teroristický a musí být co nejdříve zastaven,“ uvedla.
Reakce Evropské unie byla podle Cichanouské silná a přiměřená. Prezidenti a premiéři zemí EU se shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku.
V přijatých závěrech nedávného bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru, a zároveň vyzvali ke znemožnění přeletů a přistání běloruských aerolinek v zemích EU.
„Doufáme, že bude přijat další balík sankcí. Uvidíme, kdo bude na sankčním seznamu, zda zahrne i podniky, organizace. Pak budeme moct nějak vyhodnotit reakci evropského společenství,“ dodala.
Návrat do Běloruska?
Cichanouská se zatím podle svých slov do Běloruska vrátit nechce, v budoucnu ale ano. Chce být prý zástupkyní státu na mezinárodním poli a žádat o podporu. „Jakmile přejedu hranici, okamžitě se dostanu do vězení,“ řekla.
Běloruský režim zřídil pro výslechy speciální cely. Vězni se jim vyhýbají i pokusy o sebevraždu
Číst článek
„V tuto chvíli myslím, že nemá smysl se obětovat tomuto režimu, a připravit se o možnost mluvit jménem Bělorusů. Vyzývat a žádat o podporu. Proto až mě budou potřebovat v Bělorusku víc než v zahraničí, tak se vrátím,“ poznamenala Cichanouská.
Vůdkyně běloruské opozice je od pondělí na čtyřdenní návštěvě Česka.
V úterý se sejde s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ve středu pak s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Ve středu také v rámci schůze horní komory Parlamentu vystoupí s projevem. S ohledem na bezpečnostní rizika nebyl kompletní program Cichanouské v Česku zveřejněn.
Stíhaná Cichanouská
Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti dlouholetému běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává řada států ani Evropská unie.
Běloruská opoziční vůdkyně Cichanouská přijela do Polska, návštěva skončila vnitropolitickými spory
Číst článek
Nedlouho po prezidentských volbách Cichanouská odjela do zahraničí, aby se vyhnula zatčení. Našla azyl v Litvě, navštívila Polsko a Německo, kde se sešla s předsedy vlád obou zemí. Usiluje o vypsání nových prezidentských voleb v Bělorusku. Lukašenko podle ní ztratil legitimitu mimo jiné násilným potlačováním pokojných protirežimních demonstrací.
Běloruská politička je ve své zemi stíhána na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské vytvořila opozice koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi. Hrozí jí tři až pět let vězení.