Běloruská opoziční vůdkyně Cichanouská přijela do Polska, návštěva skončila vnitropolitickými spory
Návštěva vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské v Polsku skončila ostrými vnitropolitickými hádkami. Vicemaršálek Sejmu Ryszard Terlecki z vládnoucí koalice Cichanouskou kritizoval za to, že se účastní akcí polské opozice.
Ryszard Terlecki na sociálních sítích napsal, že pokud Cichanouská hodlá dělat reklamu antidemokratické polské opozici a chce vystupovat na jejích mítincích, ať si pomoc hledá v Moskvě.
Pratasevič se v běloruské televizi ‚přiznal‘ k organizování protestů. ‚Zlomili ho,‘ říká jeho otec
Číst článek
„Podporujeme jen tu běloruskou opozici, která nevystupuje na straně našich protivníků,“ napsal vicemaršálek Sejmu a spustil tím lavinu reakcí. Sama Cichanouská v odpovědi nejprve požádala, aby ji polští politici laskavě nezatahovali do vnitřních sporů.
V sobotu ale reagovala ostřeji. Terleckému doporučila, aby přestal zneužívat těžkou situaci lidí v Bělorusku ke svým politickým účelům a vyzvala ho, aby se podíval do očí jejím dětem.
V demokratických zemích by běloruská věc měla spojovat politické síly, běloruská opozice potřebuje jakoukoli podporu, řekla Svjatlana Cichanouská.
Pozvání od Vystrčila
Cichanouská se ve Varšavě zúčastnila odhalení pomníku hnutí Solidarita za přítomnosti polských opozičních politiků a pojede také na letní mládežnickou akci Campus Polska organizovanou primátorem hlavního města Rafalem Trzaskowským.
Představitelka běloruské opozice se chystá příští týden i do Česka, kam přijede na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Sejít by se měla také s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Cichanouská bude v Česku od 7. do 10. června.
Jak připomněla ČTK, ve své zemi je Cichanouská stíhána na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z její iniciativy běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi.
Hrozí jí od tří do pěti let odnětí svobody. Rusko zařadilo Cichanouskou mezi hledané osoby na základě dohody s Běloruskem.