Zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů si stěžují na jednání ředitele. Vedení obvinění odmítá
Kvůli odvoláním v Ústavu pro studium totalitních režimů se bouří část zaměstnanců. Stěžují si na cenzuru nebo bossing ředitele Ladislava Kudrny. Ten podle nich ohrožuje vzdělávací funkci instituce. V otevřeném dopise vyzvali Radu Ústavu a Senát, aby se situací zabývaly. Proti krokům zaměstnanců se ale vedení ústavu ohradilo s tím, že „odmítá lživá tvrzení“.
Pod otevřený dopis se podepsalo 19 pracovníků Oddělení vzdělávání. Kritizují mimo jiné odvolání svého šéfa, vedoucího oddělení Čeňka Pýchy. Ten tvrdí, že odvolání nepředcházela žádná zásadní kritika práce jeho týmu, ale naopak.
Vězení, výhrůžky a využití propagandou. Před 35 lety shodila trojice pankáčů v Teplicích sochu Gottwalda
Číst článek
„Výstupy Oddělení vzdělávání byly hodnoceny velmi pozitivně, třeba naše spolupráce na učebnici pro soudobé dějiny pro deváté třídy základní školy,“ říká Pýcha.
Učebnice slouží učitelům v pilotním projektu Dějepis plus, který se podle ministerstva školství výborně osvědčil.
V pondělí vedení Ústavu po e-mailu a bez vysvětlení odvolalo celou redakční radu časopisu Paměť a dějiny, který ústav vydává.
Autoři otevřeného dopisu kritizují cenzurní zákroky vedení. Konkrétně jde například o knihu 13 objektů z (ne)šťastného muzea, která pojednává o sbírkách stranických muzeí za minulého režimu. Je hotová, vytištěná, ale leží ve skladu.
„Vedení se rozhodlo její distribuci zastavit a zakázalo nám též knihu prezentovat. To vnímáme jako cenzurní praktiky,“ popisuje jeden z podepsaných pod otevřený dopis, historik Kamil Činátl.
Historikům také vadí, že vedení ústavu nepovolilo, aby se účastnili prestižní evropské přehlídky s projektem HistoryLab.cz na podporu badatelské výuky. U organizátorů to podle nich vzbudilo údiv a poškozuje to reputaci instituce.
Posledních 10 let si vedl Ústav pro studium totalitních režimů tragicky, míní jeho nová radní Pajerová
Číst článek
‚Odmítáme lživá tvrzení‘
Ve středu se pak k dopisu vyjádřilo i vedení Ústavu pro studium totalitních režimů v tiskové zprávě. „Odmítáme lživá tvrzení a nepodložená osočení ze strany osob, nerespektujících pravidla slušné diskuze a sledujících pouze své osobní zájmy,“ reagovala instituce.
Obvinění z bossingu ze strany Kudrny a Nedvědického považuje vedení za nepodložené a bude požadovat jeho písemné doložení a následně i omluvu. Rovněž se ohradilo proti odvolání vedoucího oddělení vzdělávání Pýchy, kterému mělo předcházet „několik jednání za účasti jeho přímého nadřízeného“. Dodalo, že podobná rozhodnutí „nejsou v pravomoci zaměstnanců“.
Vedení ústavu rovněž odmítá zmiňované cenzurní zásahy. Podobně se staví i k tvrzení o nehospodárnosti vztažené k distribuci knihy 13 objektů z (ne)šťastného muzea, která má ale podle vyjádření probíhat a jde tak „o osočení, vycházející nejenom z neznalosti, ale vyvolávající i důvodné podezření, že ze zlé vůle“.
Kudrna do čela ústavu nastoupil před necelým rokem. Byl při tom obviněn z plagiátorství, což sám odmítá. Kvůli jeho jmenování tehdy rezignovala celá Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů.