Data o covidu: Jak číst statistiky na webu iROZHLAS?
Server iROZHLAS.cz od začátku propuknutí pandemie covid-19 zprostředkovává svým čtenářům statistiky tuzemské i světové. Denně server aktualizuje údaje o počtech provedených testů, nakažených osob, vyléčených pacientů či zemřelých, a to v informační liště na své hlavní stránce. Jedná se o čísla, která zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Co konkrétně si ale pod těmito čísly představit?
Testů
Kolonka ,testů‘ na serveru iROZHLAS.cz představuje celkový počet provedených testů metodou PCR na přítomnost koronaviru, a to i opakovaných testů u stejných osob. Mezi tento údaj se počítají také samoplátci, tedy lidé, kterým žádanku k testu nevystavil jejich praktický lékař. Naopak nezahrnuje takzvané rychlotesty. Tento údaj ministerstvo zdravotnictví shromažďuje od jednotlivých laboratoří a průběžně aktualizuje, a to od 27.1. 2020.
Rozdíly mezi testy:
- Testy PCR: Zachytí onemocnění covid-19 i před propuknutím příznaků. Výsledky by měly být známy do 48 hodin.
- Rychlotesty: Vyšetření na přítomnost protilátek, méně přesné a spolehlivé testování. Hovoří pouze o tom, zda pacient nákazu prodělává či prodělal, protilátky se však vytvářejí až několik dní po propuknutí onemocnění. Nemusejí tedy být tak přesné.
Nemocní
To, kolik bylo testováno osob, tedy z databáze nelze vyčíst. Server iROZHLAS.cz zobrazuje, kolik bylo provedených testů v předchozím dni, ale také jejich celkový počet.
Nemocní jsou pozitivně testovaní lidé, kteří onemocnění covid-19 nepodlehli, ale dosud nebyli označeni za uzdravené. Tyto počty ministerstvu zdravotnictví hlásí krajské hygienické stanice, a to z údajů laboratoří. Reportování vyléčených může mít někdy zpoždění, v minulosti došlo k několika významným korekcím těchto dat.
Desítky nakažených místo dvou. Počty nemocných v malých obcích byly chybné, statistici čísla prověřují
Číst článek
Celkový počet nemocných je pak na serveru iROZHLAS.cz součtem všech, kteří byli na koronavirus pozitivně testováni, a to včetně již vyléčených či zemřelých.
Nutno dodat, že ne všechny nemocné se podaří otestovat: poměr pozitivních testů je dnes přibližně třetinový, což naznačuje, že v populaci může být až násobně více nemocných. Experti odhadují, že epidemie je testy dostatečně podchycená ve chvíli, kdy se pozitivita pohybuje okolo pěti procent.
Uzdravení
Lidé, kteří po jednom pozitivním testu absolvovali 10denní izolaci a už minimálně 3 dny nemají příznaky. Za ukončenou léčbu hygienici považují i doložení dvou negativních PCR testů.
Zemřelí
Lidé, kteří byli v době své smrti pozitivně testování metodou PCR bez ohledu na příčiny jejich úmrtí. Došlo k němu ale před tím, než byli označeni na vyléčené. Datoví novináři serveru iROZHLAS.cz se opakovaně snažili získat přesnější statistiky o počtech zemřelých, Ústav zdravotnických informací a statistiky, který údaje shromažďuje v informačním systému ISIN, ale podle jeho šéfa Ladislava Duška vyhodnocuje jednotlivé případy zemřelých až zpětně, a proto plánoval revidované statistiky zveřejnit v odborné studii.
Počet zemřelých byl už v říjnu nejvyšší za patnáct let, ukazují předběžná data z evidence obyvatel
Číst článek
Dokončena měla být podle prvotních informací na konci září. V polovině listopadu ale tisková mluvčí ústavu uvedla, že k jejímu zveřejnění dojde až po recenzním řízení. Mezi počty o zemřelých jsou tak osoby, k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace i mimo ni, či byli pozitivně testováni až po smrti, ale také osoby, k jejichž úmrtí došlo z jiných příčin, než je koronavirus. Zahrnuti naopak nejsou ti, kteří zemřeli s klinickými příznaky onemocnění. ale pozitivně testováni nebyli, či například vyléčení, kteří zemřeli po svém zotavení.
O zveřejňování počtu lidí, kteří zemřeli s nákazou koronavirem, se v prvním listopadovém týdnu diskutovalo na neveřejném jednání zdravotního výboru sněmovny. Podle poslance ANO Rostislava Vyzuly je údaj nepřesný a pro občany deprimující.
Kolik rizikových kontaktů hygiena trasovala u nakažených? Na začátku září přes tři, dnes jeden
Číst článek
Pro zveřejňování úmrtí v delším časovém horizontu se na výboru vyslovil i ředitel ÚZIS Dušek. K nastavení pravidel zveřejňování čísel ale nemá pravomoc. „Ve chvíli, kdy mně jako zaměstnanci ÚZIS doputuje papír, abych číslo přestal vysílat a řádně po validaci informoval veřejnost o mortalitě třeba za poslední čtvrtrok se standardizovanými hodnotami a s nastavenými příčinami úmrtí třeba ve spolupráci s Českým statistickým úřadem, strašně rád tak učiním,“ řekl poslancům.
Ukazatelem toho, jak se koronavirus promítl do úmrtnosti v Česku, tak mohou být dosud neveřejné údaje ministerstva vnitra, které se serveru iROZHLAS.cz podařilo získat. Vyplývá z nich, že ve druhém říjnovém týdnu zemřelo v Česku o 14 procent lidí víc, než je v této době obvyklé. Nadměrně umírali zejména muži a senioři od 65 let.
Problémy s daty
Aktuálně nakažení podle bydliště
Až do začátku listopadu bylo přiřazení některých pozitivně testovaných k obcím mylné. Dataři serveru iROZHLAS.cz údaje o počtech nakažených na úrovni obcí prověřili a narazili na zhruba osm stovek menších obcí, kde počet nakažených od září roste jen o denní přírůstky, přičemž nikdy nedošlo ke snížení počtu nakažených o vyléčené či zemřelé.
Největší ohniska i poslední ostrůvky bez zjištěné nákazy. Sledujte, jak rychle se šíří koronavirus vaší obcí
Číst článek
S ohledem na dlouhý časový interval bylo zřejmé, že muselo jít o chybu, kterou obratem nahlásili zdravotnickým statistikům, od nichž čísla, stejně jako ostatní média, přebírali. Podle ÚZIS došlo k chybě, ale adresa byla u nakažených správně určená až na úroveň okresu, ostatní regionální statistiky tedy touto chybou zkreslené nebyly. Revidovanou mapu nakažených podle obcí server iROZHLAS.cz následně zveřejnil.
Kritice ÚZIS v souvislosti se zveřejňováním koronavirových dat čelí už od jarních měsíců, kdy například nezveřejňoval data o počtu pozitivně testovaných s přesností na okresy, ale pouze na kraje. Argumentoval tehdy tím, že rozlišení na okresy by znamenalo přílišný zásah do soukromí. Jak tehdy informoval server iROZHLAS.cz, stejná data s rozlišením na okresy zveřejňovaly krajské hygienické stanice, každá ovšem v jiném formátu.
V tomto ohledu tak úředníci ÚZIS pouze ztěžovali práci novinářům či analytikům. Zatímco odpovědi na to, které typy testů se do statistik dostanou, už od ústavu máme, rozlišení na testy a testované osoby či detailní zprávy o úmrtnosti ÚZIS nadále tají.
Ministerstvo zdravotnictví pak tají informace o počtech nakažených v jednotlivých obcích. Starostové dvou stovek obcí s rozšířenou působností souhrnná čísla o počtech nakažených mají. Veřejnost se ale k takovým informacím podle ministerstva zdravotnictví dostat nesmí, jde prý o osobní údaje a jejich zveřejnění by navíc podle něj vyvolalo paniku.
Trasování
Informovali jsme také o problémech s trasováním kontaktů nakažených. Zatímco na začátku září krajské hygienické stanice trasovaly v průměru tři rizikové kontakty, v polovině října už jen jeden. Tato data shromažďuje Chytrá karanténa.
Méně trasovaných rizikových kontaktů může znamenat dvě věci: buď Češi už během září omezili množství rizikových kontaktů, nebo je hygienické stanice nestíhaly obvolávat. V polovině listopadu podle těchto dat krajské hygienické stanice nestíhají do 24 hodin obvolat přibližně polovinu nově nakažených, ale pouze pět procent rizikových kontaktů.