Spor o vydání zámku v Opočně nekončí
Sporem o vydání zámku v Opočně dědičce šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld se znovu zabývá okresní soud v Rychnově nad Kněžnou. Kristina Colloredo-Mansfeldová žádá kromě renesančního zámku, který je národní kulturní památkou, také přilehlé pozemky a budovy. Památkáři považují její nárok za neoprávněný. Jak soud nakonec rozhodne, to bude známo nejdřív v červnu.
Nynější vlastník opočenského zámku - Státní památkový ústav v Pardubicích - měl půlroční lhůtu na doložení nových dokumentů, kterými chce podpořit své stanovisko. Podle ředitele památkářů Jiřího Švece původní majitel Josef Colloredo-Mansfeld za války žádal o říšské občanství, a majetek mu byl proto později zkonfiskován jako kolaborantovi na základě Benešových dekretů. Advokát dědičky zase tvrdí pravý opak: Colloredo-Mansfeld prý o říšské občanství nežádal, a nemohl tedy nikdy pozbýt občanství československé. Zabavení jeho majetku po válce tudíž bylo nezákonné.
Krajský soud v Hradci Králové už v roce 2000 rozhodl o zamítnutí žádosti dědiců tohoto šlechtického rodu o vydání zámku. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil, a případ se tak vrátil k rychnovskému okresnímu soudu. "Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou se musí zabývat otázkou, zda-li doktor Josef Colloredo-Mansfeld nebyl nebo byl rasově perzekvován v době protektorátu, když mu bylo opočenské panství zabaveno německou říší," řekl Českému rozhlasu advokát pardubických památkářů Miloš Hošek.
Rychnovský soud ve sporu o vydání zámku dnes nerozhodl. Vynesení verdiktu odložil až na červen.