SPD a Trikolóra se dohodly na spolupráci. Společné kandidátky sestaví pro další senátní či evropské volby

Hnutí SPD a strana Trikolora se dohodly na podmínkách spolupráce ve volbách v roce 2024, tedy ve volbách do Evropského parlamentu, volbách do Senátu a krajských zastupitelstev. Smlouva, kterou v úterý podepsali zástupci obou stran, stanovuje podle předsedy SPD Tomia Okamury mimo jiné mechanismus tvorby kandidátních listin.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci SPD a Trikolóry se dohodli na podmínkách spolupráce pro volby v roce 2024

Zástupci SPD a Trikolóry se dohodli na podmínkách spolupráce pro volby v roce 2024 | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Podle předsedkyně Trikolory a bývalé poslankyně ODS Zuzany Majerové smlouva tvoří základ pro spojování všech vlasteneckých a konzervativních sil v Česku.

Strany se dohodly na společných programových prioritách, které budou společně prosazovat, uvedl Okamura. Cílem je podle něj vytvořit větší politickou sílu, zvýšit šance na společný úspěch ve volbách a nabídnout alternativu pro občany Česka.

Fiala z SPD: Nemůžeme se zříkat vládní odpovědnosti, náš nejbližší koaliční partner je hnutí ANO

Číst článek

Mezi programové priority podle Okamury patří prosazování zákona o referendu, odmítnutí eura, boj proti nelegální migraci a islamizaci nebo podpora státní a družstevní výstavby. Společný důraz budou podle Majerové strany klást také na vzdělávání, shodu našli i na požadavku na zrušení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas.

Smlouva podle Okamury obsahuje také společné principy spolupráce na regionální úrovni, strany mají vytvořit společné volební štáby a společný program pro jednotlivé kraje.

V Evropském parlamentu má nyní SPD dva europoslance, Trikolora žádného. Ve sněmovních volbách v roce 2021 Trikolora kandidovala společně se Svobodnými a Soukromníky.

Názorové nesoulady, frakce i kroužkování. Spolu do eurovoleb budí otázky, pro vedení ale dává smysl

Číst článek

Jejich volební blok získal 2,76 procenta, a nezískal tak potřebných pět procent pro vstup do Sněmovny. Tehdy konkurenční SPD získala 9,56 procenta a deset mandátů.

Výzkumy voličské podpory připisují sněmovní SPD opět zhruba deset procent, Trikolora se v průzkumu z června pohybovala kolem dvou procent. Podobně jako tento projekt vznikl před sněmovními volbami 2021 proti nyní opozičnímu hnutí ANO Andreje Babiše projekt Spolu spojující občanské demokraty, lidovce a TOP 09 a spojení Starostů s Piráty.

Po volbách tyto dvě koalice uzavřely vládní spolupráci, když společně získaly převahu mandátů v dolní parlamentní komoře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme