SPD a Trikolóra se dohodly na spolupráci. Společné kandidátky sestaví pro další senátní či evropské volby
Hnutí SPD a strana Trikolora se dohodly na podmínkách spolupráce ve volbách v roce 2024, tedy ve volbách do Evropského parlamentu, volbách do Senátu a krajských zastupitelstev. Smlouva, kterou v úterý podepsali zástupci obou stran, stanovuje podle předsedy SPD Tomia Okamury mimo jiné mechanismus tvorby kandidátních listin.
Podle předsedkyně Trikolory a bývalé poslankyně ODS Zuzany Majerové smlouva tvoří základ pro spojování všech vlasteneckých a konzervativních sil v Česku.
Strany se dohodly na společných programových prioritách, které budou společně prosazovat, uvedl Okamura. Cílem je podle něj vytvořit větší politickou sílu, zvýšit šance na společný úspěch ve volbách a nabídnout alternativu pro občany Česka.
Fiala z SPD: Nemůžeme se zříkat vládní odpovědnosti, náš nejbližší koaliční partner je hnutí ANO
Číst článek
Mezi programové priority podle Okamury patří prosazování zákona o referendu, odmítnutí eura, boj proti nelegální migraci a islamizaci nebo podpora státní a družstevní výstavby. Společný důraz budou podle Majerové strany klást také na vzdělávání, shodu našli i na požadavku na zrušení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas.
Smlouva podle Okamury obsahuje také společné principy spolupráce na regionální úrovni, strany mají vytvořit společné volební štáby a společný program pro jednotlivé kraje.
V Evropském parlamentu má nyní SPD dva europoslance, Trikolora žádného. Ve sněmovních volbách v roce 2021 Trikolora kandidovala společně se Svobodnými a Soukromníky.
Názorové nesoulady, frakce i kroužkování. Spolu do eurovoleb budí otázky, pro vedení ale dává smysl
Číst článek
Jejich volební blok získal 2,76 procenta, a nezískal tak potřebných pět procent pro vstup do Sněmovny. Tehdy konkurenční SPD získala 9,56 procenta a deset mandátů.
Výzkumy voličské podpory připisují sněmovní SPD opět zhruba deset procent, Trikolora se v průzkumu z června pohybovala kolem dvou procent. Podobně jako tento projekt vznikl před sněmovními volbami 2021 proti nyní opozičnímu hnutí ANO Andreje Babiše projekt Spolu spojující občanské demokraty, lidovce a TOP 09 a spojení Starostů s Piráty.
Po volbách tyto dvě koalice uzavřely vládní spolupráci, když společně získaly převahu mandátů v dolní parlamentní komoře.