Za ‚výlet‘ do Doněcka dostal podmínku. ‚Chtěl vypadat jako uznávaný bojovník,‘ píše soudce v rozsudku

  • Tvrdil, že se jednalo o turistickou cestu. V proruskými separatisty ovládaném Doněcku ale vyfasoval pušku AK-47 a zapojil se do činnosti ozbrojené skupiny tzv. Republikánské gardy – držel stráž v zákopech nebo pomáhal s údržbou zbraní.
  • Český voják Erik Eštu, který byl souzený za terorismus, dostal v květnu za svoji cestu tříletou podmínku. Hrozilo mu přitom až 20 let. Mírný trest padl mimo jiné i proto, že se aktivně do bojů nezapojil a na východní Ukrajině nikomu neublížil ani nikoho neohrozil na životě.
  • Z rozsudku, který má iROZHLAS.cz k dispozici vyplývá, že se Eštu s oblibou fotil v uniformách a se zbraněmi. „Obžalovaný chce být uznáván a jeho představu uznání naplňuje právě obraz sebe coby uznávaného bojovníka,“ napsal soudce v rozsudku s odkazem na znalecký posudek.

Dokumenty Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják Erik Eštu ve vojenské uniformě u soudu (26. března 2019)

Český voják Erik Eštu ve vojenské uniformě u soudu (26. března 2019) | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

„Obžalovaný se hájí tím, že se jednalo pouze o turistickou cestu a že s místními ozbrojenci nesympatizoval, nebyl s nimi v kontaktu, pouze s nimi a s jejich zbraněmi pózoval pro vlastní fotografie a videa. Tato obhajoba však ve světle následujících důkazů neobstojí,“ stojí v rozsudku, který iROZHLAS.cz získal na základě informačního zákona a který zveřejňuje v plném rozsahu.

‚Nejsem zlosyn, zabiják.‘ Český voják souzený za terorismus dostal tříletou podmínku a ztratí hodnost

Číst článek

Eštu pobýval v Doněcku, hlavním městě neuznávané Doněcké lidové republiky, necelý měsíc v roce 2015. Do země odcestoval přes ruský Rostov na Donu 9. dubna, na území Ukrajiny dojel autobusem. Stejnou cestu absolvoval na začátku května téhož roku, když se vracel zpět. Celý pobyt ho podle rozsudku stál asi 30 tisíc korun.

Fotky a videa z cesty zveřejňoval na svém Facebooku. Řadu videí získali vyšetřovatelé z jeho mobilního telefonu. Po návratu si také začal psát deníky, kde podrobně dokumentoval průběh celého měsíce, který na východě Ukrajiny strávil. Sám sice argumentoval, že v zápiscích byly i fiktivní události, senát pardubického krajského soudu tomu ale neuvěřil.

Přehánějící sebeprezentace

Eštu měl podle rozsudku od mládí k vojenství velmi kladný vztah. Měl zálibu v uniformách, které sbíral a ve kterých se často fotografoval. Jeho manželka ve výpovědi dokonce uvedla, že si „obžalovaný bere uniformu, i když jdou s kočárkem na procházku“.

Eštovo vyjádření

„Třikrát bych si rozmyslel tam cestovat, kdybych tušil, že mě osud zavede do soudní síně,“ konstatoval ve své závěrečné řeči Eštu s tím, že má malého syna, druhého manželka čeká. „Nejsem zlosyn, zabiják či gauner,“ dodal.

Zálibu ve fotografování zmínil i Eštův obhájce Ivan Chytil v den, kdy padl rozsudek. „On tam nejel nelegálně, pořídil si vízum. Nic netajil. Je to obyčejný kluk, který se všude fotí, nešel tam bojovat. Za to ho chceme soudit?“ řekl.

V rozsudku jsou zmíněny fotografie obžalovaného v různých uniformách německé armády z doby 2. světové války. Na některých měl dokonce hajlovat. „Obžalovaný dokonce v berlínském muzeu hajluje nad knihou Adolfa Hitlera Mein Kampf. To zcela odpovídá zálibě obžalovaného v uniformách a fascinaci vojenstvím v širším smyslu, když je třeba dodat, že z žádného důkazu neplyne, že by obžalovaný byl příznivcem nacistických idejí,“ píše se v dokumentu.

Soudce Jan Šlosar v textu verdiktu zmiňuje nepřirozenou a přehánějící sebeprezentaci. Poukazuje na to, že se Eštu snaží, aby na fotografiích a videích byla vidět zbraň. Svědčí o tom podle něj i facebooková a e-mailová komunikace obžalovaného, v níž hodnotil své působení na Ukrajině. „Možná mě znáš jako srandistu a šprýmaře, ale je to má hezká stránka, jinak umím chladnokrevně a bez soucitu zabíjet, ale s tím se nikde nikdy nechlubím…,“ napsal například.

‚Touží po dobrodružství‘

Jeho součástí je i popis vojákovy osobnosti s odkazem na znalecký posudek. „Obžalovaný je osobností nevyzrálou, se zvýrazněnými rysy sebestřednosti, může působit na okolí dominantními a sebeprosazujícími tendencemi,“ stojí v něm.

Chtěl jsem poznat Ukrajinu, hájí se český voják viněný z terorismu. Na videu čistí minomet

Číst článek

Z motivační eseje obžalovaného, kterou sepsal v rámci služby v české armádě, navíc podle rozsudku plyne, že obžalovaný „touží po dobrodružství, adrenalinu a považuje se za plně militarizovaného člověka“.

Už v roce 2014 se Eštu snažil dostat do francouzské cizinecké legie. Zúčastnil se přijímacího řízení, ale byl z něj vyřazen. Později také dostal nabídku odjet bojovat do Sýrie s Kurdy proti Islámskému státu. Tu ale odmítl, protože měl přítelkyni a chtěl založit rodinu, stojí v rozsudku.

Po svém návratu z Doněcku v roce 2015 nastoupil Eštu k Armádě České republiky. Právě tam se zmínil o svém pobytu na Ukrajině a právě zástupce velitele Ivo Zelinka ho po poradě s právníky nahlásil vojenské policii, aby prověřila jeho údajnou účast v bojích.

Soudce v rozsudku shrnuje, že motivací Ešta pro cestu na Ukrajinu nebyly politické či humanitární důvody, ale touha být tam, kde se bude moci účastnit nějakých významných vojenských aktivit. „V tomto směru je pro obžalovaného patrně lhostejno, zdali se jedná o aktivity ve francouzské cizinecké legii, v české armádě či v prokurdských silách v Sýrii,“ shrnul soudce. Svůj deník Eštu zakončil slovy „KONEC DOBRODRUŽSTVÍ“.

Následuje rozsudek hradeckého krajského soudu:

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme