Sněmovna rozhodne o senátním vetu k zavedení nadstandardů ve zdravotnictví

Rozdělení zdravotní péče na standard a nadstandard a zvýšení poplatku za den v nemocnici na sto korun. To jsou hlavní body první části vládní zdravotnické reformy. Dnes o ní mají znovu rozhodovat poslanci. Normu jim totiž vrátil Senát, kde většinu drží sociální demokraté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Koalice má ale ve sněmovně dostatek hlasů, aby veto Senátu přehlasovala. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by tak reformní zákony i přes nesouhlas horní komory měly začít platit podle původních plánů resortu.

„Znamená to zpoždění asi měsíc půl. My počítáme s platností obou zákonů od příštího roku, takže se zdá, že by se to mohlo stihnout,“ řekl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger v poledních Ozvěnách dne

Podle zdravotnického experta ODS Borise Šťastného je zdravotnická reforma obrovským krokem kupředu po dvaceti letech porevolučního zdravotnictví.

„V tom, že pacienti dostanou šanci si legálně připlácet za ekonomicky náročnější péči, k čemuž už dnes načerno dochází. Sníží to korupci ve zdravotnictví, zprůhlední to systém a skutečně to přinese další možnost otevření trhu pro komerční zdravotní připojištění,“ uvedl Šťastný.

ČSSD chce změny zrušit

Sociální demokracie změny připravované ministerstvem dlouhodobě kritizuje, jejich první část odmítla v Senátu a dokonce se kvůli nim chce obrátit na Ústavní soud. Vadí ji jak vyšší poplatky v nemocnici, tak nadstandardy. Za ČSSD to potvrdil poslanec a stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s náměstkem ministra zdravotnictví Josefem Noskem a stínovým ministrem zdravotnictví za ČSSD Davidem Rathem na Rádiu Česko

„Obě tyto věci jsou pro nás naprosto nepřijatelné. První proto, že jde o ničím nezdůvodnitelné zdražení, které jen vytáhne pacientům víc peněz z peněženek a nic lepšího za to nezískají. A ta druhá věc je velmi nebezpečná. Dělit zdravotní péči na tu pro chudé a pro ty, kteří si mohou dovolit zaplatit něco drahého, je podle nás hodně asociální,“ řekl Rath.

Podle Ratha mohou mít zvýšené platby v nemocnicích význam jen v tom, že se pacienti budou snažit dostat dřív domů, to ale v řadě případů může být v rozporu s tím, co si žádá jejich zdravotní stav.

„Myslím si, že by člověk měl být v nemocnici právě tak dlouho, jak si to vyžaduje jeho zdravotní stav a ne tak, jak mu to umožňuje jeho peněženka,“ řekl Rath a potvrdil, že pokud ČSSD vyhraje příští volby, všechny zdravotnické zákony schválené současnou vládní koalicí zruší.

Proti jsou i komunisté

Také podle komunistů zavádí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění možnost připlatit si za nadstandardní péči dvojí medicínu - pro chudé a bohaté. Za KSČM to potvrdila poslankyně Soňa Marková:.

„Naprosto lživé je tvrzení, že si pacienti budou platit lepší péči, budou si pouze platit to, co jim bylo dosud hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Odmítáme i regulační poplatky a jejich navyšování zvlášť.“

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Naďa Bělovská, Martina Spěváčková, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme