Sněmovna diskutovala o názvech krajů a novele vysokoškolského zákona

Poslanecká sněmovna se ve středu zabývala návrhem na změnu názvů krajů. Podnět ke změnám názvů vyšel ze zastupitelstva Budějovického kraje. Dalším tématem jednání sněmovny byla novela vysokoškolského zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí (a také jihočeský poslanec) Miroslav Beneš z ODS obeslal krajské hejtmany informací o této aktivitě. Návrhem novely se bude zmíněný výbor dolní sněmovny parlamentu zabývat ve zkrácené lhůtě.

Poslanci stran Čtyřkoalice předložili návrh novely vysokoškolského zákona. Ta by měla vysokým školám umožnit vkládat majetek a finanční prostředky do obchodních společností. Nebylo by to ovšem možné s penězi, které dostávají školy od státu. Poslankyně KDU-ČSL dodává, že novela by umožnila například dokončit standardní úroveň studia účastníkům kurzů celoživotního vzdělávání a také by umožnila zachovávat dlouhodobé magisterské programy v oborech, kde je nutné nerozkládat studium na bakalářský a magisterský program.

Někteří odpůrci novely ji považují za první krok k zavedení školného. Zamítnout předlohu se jim však nepodařilo. K závěrečnému hlasování o návrhu novely by tak mohlo dojít příští týden. Před budovou Poslaneckě sněmovny se konala demonstrace proti zavedení školného, spojená s podepisováním petice. Poslanec Unie svobody v rozpravě uvedl, že o to, proti čemu je namířena, se v návrhu novely vůbec nejedná a ani jednat nemůže.

Dalším tématem středečního jednání byl rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek by podle sněmovny mohli dostávat i ti, kteří v době rodičovské dovolené pracují. Tuto novelu státní podpory chce ve sněmovně prosadit Ministerstvo práce a sociálních věcí. Poslanec Unie svobody Stanislav Volák to ale považuje za demotivující. Podle Voláka tato změna usiluje o negativní dopad na výchovu dětí. Nechce, aby maminky budily děti o půl šesté a odváděly je do jeslí nebo do školky.

Názory pravicových poslanců rozčílily především poslankyně z ČSSD. Sociální demokratka Jana Wolfová prohlásila, že si nebude brát ženy na mateřské jako rukojmí. Podle ní je zajímavé, že v této diskuzi vystoupili muži, kteří se většinou o děti na rodičovské dovolené nikdy nestarali.

Bouřlivá emotivní debata o tomto návrhu bude v příštích týdnech pokračovat v odborných výborech sněmovny.

Poslanecká sněmovna v prvním čtení odmítla poslanecký návrh Aleny Páralové z ODS na úpravu zákoníku práce. Proti předloze hlasoval i předseda KDU-ČSL Jan Kasal, který připouští, že Zákoník práce je třeba v mnohém upravit, ale představa kolegyně z dolní komory byla podle něj pro lidovce nepřijatelná, protože neřešila palčivé problémy, kterými je třeba se zabývat. Navíc lidovci dostali vyjádření jak odborářů tak zaměstnavatelů, aby tuto formu nepodpořili.

Vládní návrh zákona o veřejných knihovnách prošel v Poslanecké sněmovně do druhého čtení. Předloha, která má mimo jiné umožnit návštěvníkům knihoven přístup k internetu také upravuje podmínky evidence veřejných knihoven a určuje, za které z nich odpovídá stát a za které kraj. Podle předkladatele této normy ministra kultury Pavla Dostála je jeho představa nového zákona určena především občanům, protože knihovny mají dnes jinou úlohu než před padesáti lety. Dnes je to základní informační systém, který má sloužit občanovi.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme