Skauting je apolitický, ale musíme být aktivní, říká dívka. Její prvomájová fotka obletěla svět
Na svůj profil na Facebooku nahrál Vladimír Čičmanec 1. května fotografii z brněnské prvomájové demonstrace, na které byla zachycená mladá skautka a účastník průvodu extremistů. Fotografie se pak rozšířila i za hranice. Na svém facebookovém profilu ho sdílel i mezinárodní účet Skauta a na sociální síti Reddit získala fotografie přes 60 tisíc „lajků“.
Mladá skautka Lucie Myslíková, která má v oddíle přezdívku Bobo, v rozhovoru pro Radio Wave zdůraznila, že má smysl se aktivně podílet na veřejném prostoru.
Samotný autor fotografie Vladimír Čičmanec je překvapený, jaký dosah jeho fotografie měla. „Na tu výměnu (názorů - poznámka redakce) mě upozornil kamarád, který stál kousek ode mě. Měl jsem tu událost za zády, neuvědomoval jsem si, že se to děje. Kamarád mi zaklepal na rameno a já začal fotit,“ popisuje vznik fotky Čičmanec pro server iROZHLAS.cz.
Fotograf také upozornil, že neví, kdo je druhým aktérem na fotografii. „Já jsem se demonstrace účastnil jako pozorovatel. Ale kdybych na ní nefotil, tak bych tam byl,“ poznamenal Vladimír Čičmanec pro iROZHLAS.cz.
Lucie přišla s dalšími skauty na akci Kdo si hraje, nehajluje, u které organizátoři účastníky vyzývali, aby si připravili nějakou aktivitu, která by zároveň upozornila na to, že nacionalismus není alternativou a že je potřeba se proti nacionalistickým výrokům ohradit. „Někdo by možná řekl, že jsme je provokovali, ale podle nás bylo na místě ukázat, že jsme proti tomu, co říkají, i proti tomu, že tam vůbec jsou. A někteří z nich se prostě neudrželi a chtěli si to s námi vyříkat,“ říká Wavu Lucie.
„Nejdřív se začali s mým kamarádem trochu ostře bavit o tom, co je stát a národ. Kamarád říkal, že stát neexistuje a hranice nejsou a že na tohle už se vůbec nehraje. Ten pán to vůbec nechápal a byl trochu agresivní. Nikomu z nás nic neudělal, jen se nás párkrát dotkl a měl takový velký gesta, ale nic většího si dovolit nemohl. Myslím, že byl ale hodně naštvanej. Konkrétně se mnou se pak bavil o migraci a imigrantech a nakonec to skončilo tak, že mi říkal, že se bojí, že mě někdo znásilní. Bylo to vtipný,“ vysvětluje celou situaci zachycenou na fotografii Lucie pro Radio Wave.
Fotografie a celé události si všimla i zahraniční média, například server Mashable, který napsal, že některé fotografie vypráví příběhy lépe než tisíc slov. Server International Business Times zase fotografii přirovnal ke snímku ze začátku dubna, na které se Saffiyah Khanová postavila účastníkovi pochodu krajně pravicové strany Liga na obranu Anglie (English Defence League).