Rozpočtový výbor odmítl všechny žádosti o státní dotace
Takzvané porcovaní medvěda v rámci schvalování státního rozpočtu se letos zřejmě konat nebude. Sněmovní rozpočtový výbor odmítl všech osm žádostí o státní dotace. Nové Město nad Metují například chtělo 75 milionů korun na novou tělocvičnu. Výbor neschválil ani požadavek školského výboru na posílení výdajů na vysoké školy o 1,2 miliardy korun nebo dotaci na badmintonovou halu za více než 4 miliony.
Návrh školského výboru na posílení rozpočtu vysokých škol o 1,2 miliardy korun byl navíc nehlasovatelný. Školský výbor chtěl vzít peníze z vládní rozpočtové rezervy. Ta by ale klesla pod zákonem stanovenou mez.
Šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS věří, že poslanci žádné velké změny neprosadí. „Sněmovna dostala doporučení rozpočtového výboru, a já věřím, že to sněmovna schválí. Očekávám samozřejmě ve druhém čtení, že ještě poslanci některé pozměňovací návrhy načtou, ale myslím si, že je všeobecná vůle, aby neprocházely žádné změny,“ řekl Radiožurnálu Suchánek.
Názory poslanců na návrh státního rozpočtu na příští rok shrnula ve Světě o třetí na Rádiu Česko reportérka Milada Richterová
Komunisté a sociální demokracie s návrhem rozpočtu nesouhlasí. Opoziční ČSSD se ho bude snažit ještě ve druhém čtení upravit.
„Například se budeme snažit podpořit příspěvek, který tady dneska zazněl, pro vysoké školy, to je 1,2 miliardy korun, a možná se domluvíme na našem poslaneckém klubu, abychom tam další peníze přidali na různé další kapitoly,“ uvedl člen rozpočtového výboru Ladislav Šincl.
Koalice ale trvá na tom, že současný návrh rozpočtu být schválen musí, aby nedošlo k rozpočtovému provizoriu. V lednu je pak možné návrh novelizovat.
„Z časových důvodů není možné přijmout jiný návrh zákona, protože bychom potom jeli podle rozpočtového provizoria. To nechce nikdo, ani opozice, ani my. Takže je jediná šance přijmout zákon tak, jak je, a až budeme znát v lednu predikci hospodaření státu na příští rok, tak upravit rozpočet k těmto signálním číslům,“ vysvětlil Suchánek.
Podobně mluví i koaliční partneři ODS ve vládě a deklarují, že současný návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok ve sněmovně podpoří.
„Ekonomický vývoj je velice turbulentní v celé Evropě nebo na celém světě, tak samozřejmě potom na to budeme muset reagovat ještě v rámci příštího roku. Takže můžeme očekávat, že budou prováděny nějaké změny v rozpočtu ještě během příštího roku, na základě toho, jak se bude vyvíjet ekonomika,“ prohlásil místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných a rozpočtového výboru Radim Vysloužil.
Pro schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok budou i poslanci vládní TOP 09.
„To je maximum možného, že se snažíme meziročně snížit schodek státního rozpočtu, k čemuž jsme se zavázali, je to meziročně asi o 30 miliard korun. Já si myslím, že jsou tady diskuze o tom, zda hospodářský růst bude v té výši 2,6 procenta, na který byl státní rozpočet koncipován, ale rozhodně tyto úvahy neohrožují to, aby všichni poslanci TOP 09 rozpočet podpořili,“ sdělila Rádiu Česko místopředsedkyně strany a rozpočtového výboru Helena Langšádlová.
Peníze na včely i koně
Sněmovní rozpočtový výbor podpořil přesuny peněz uvnitř státního rozpočtu na příští rok v objemu 12 milionů korun a doporučil celý rozpočet v této podobě schválit.
Přesuny se týkají například návrhu hospodářského výboru, aby se přidaly dva miliony korun na podporu obnovy historických kolejových vozidel. Peníze na tento účel mají jít z ostatních výdajů ministerstva dopravy na dopravní politiku.
Vedle toho poslanci z rozpočtového výboru doporučili ke schválení i návrh svých kolegů ze zemědělského výboru. Ten chce v rozpočtu příslušného ministerstva odebrat deset milionů korun z ostatních výdajů na státní politiku resortu.
Pět milionů korun má dostat Český svaz včelařů a rovněž pět milionů by mělo jít na účely obecně prospěšné společnosti Institutu celostátní péče o koně.
Návrh rozpočtu na příští rok projedná sněmovna příští týden ve druhém čtení. Definitivně o něm rozhodne v polovině prosince.