Rozhodnutí v kauze Peroutka: stát se za Zemanovy výroky nemusí zatím omlouvat
Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. V pondělí o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud.
Obvodní soud pro Prahu 1 dal ministerstvu za pravdu v tom, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem. Zákon o odpovědnosti státu za škodu totiž obecně definuje nesprávný úřední postup jako porušení pravidel předepsaných právními normami, přičemž prezidentský projev podle soudu neupravují žádné hmotněprávní ani procesní předpisy.
Zeman: Hitler je gentleman byl oproti dalším Peroutkovým článkům nevinný
Číst článek
„Prezident republiky při svých projevech žádné právní normy stanovené pro výkon této veřejné funkce neporušil, a není tedy splněna jedna z podmínek stanovení odpovědnosti státu za škodu,“ konstatovala soudkyně Iveta Nedozrálová.
Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.
Kaslová spatřovala nesprávný úřední postup v tom, že Zeman pronesl nepravdivé výroky. Podle soudu ale neunesla důkazní břemeno, protože neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení tím prezident porušil. Jelikož spor prohrála, má státu uhradit náklady vynaložené na soudní řízení.
V lednu 2015 Miloš Zeman řekl při projevu k výročí konce holokaustu, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči.
Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský.
Kaslová se odvolá
Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žurnalistova vnučka musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup.
„Domnívám se, že i prezident republiky je vázán Ústavou České republiky a občanským zákoníkem. Pokud Ústava říká, že musí být šetřena osobnostní práva fyzických osob a prezident republiky do osobnostních práv fyzické osoby při svém veřejném projevu zasáhne, je to bezesporu špatný úřední výkon,“ reagoval na verdikt právník Kaslové František Vyskočil.
Prezidentovy výroky poškodily Šarapatkovu čest a dobrou pověst, napsala soudkyně do rozsudku
Číst článek
„Podáme samozřejmě odvolání a věříme, že městský soud názor soudu prvního stupně zvrátí,“ řekl právník novinářům. „Po 30 letech od revoluce se přece nemůžeme smířit s tím, že určitá osoba je postavena nad ostatní občany a může říkat nepravdy. To by byl trochu smutný příběh,“ podotkl.
Právník Kaslové už dříve uvedl, že pokud soudy žalobu zamítnou, bude to znamenat, že prezident může urážet, koho chce, a nenese za to odpovědnost.
„Moje pocity nejsou veselé, ale je to první kolo. Doufám, že zjistím, že i prezident má být odpovědný za svá slova,“ doplnila Kaslová. Při minulém jednání uvedla, že Zemanovo vyjádření je pro ni dvojnásob bolestivé kvůli tomu, že při holokaustu zemřela polovina její rodiny.
Vyskočil navíc připomněl, že Obvodní soud pro Prahu 1 nedávno rozhodl v obdobném sporu zcela opačně. Bývalému Zemanovu poradci Zdeňku Šarapatkovi přiznal nárok na omluvu od státu za prezidentův výrok, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Poradce přitom z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.