Romští žadatelé o azyl možná doma přijdou o sociální dávky
Romové, kteří se v zahraničí neúspěšně ucházeli o azyl, by podle Rady vlády pro záležitosti romské komunity neměli mít po návratu nárok na zpětné vyplácení sociálních dávek. Vzniknout by měl také speciální policejní útvar, zaměřený na potírání lichvy v romských komunitách.
Jak uvedl vicepremiér pro vědu, výzkum a lidské zdroje Petr Mareš, rada doporučí některým ministerstvům řadu krátkodobých i dlouhodobých opatření. Mezi krátkodobé patří právě omezení výplaty dávek.
Jak Radiožurnálu řekla mluvčí vlády Anna Stárková, kabinet si uvědomuje, že postavení Romů ve společnosti je často obtížné.
"Vláda se bude snažit pokračovat v rozvoji už zahájených úspěšných programů integrace. Bude podporovat využití romských poradců a posílí úsilí ochrany Romů před kriminálními jevy, k nimž patří i lichva v romských komunitách," přislíbila vládní mluvčí.
V posledních měsících rapidně vzrostl počet českých Romů, kteří žádají o azyl ve Velké Británii. V první polovině července to údajně bylo přes 180 Čechů. Například v lednu se přitom britským úřadům hlásila jen asi dvacítka lidí.
K odjezdu za hranice se v pátek chystá další skupina ostravských Romů. Podle dostupných informací ale někteří vracejí jízdenky. Jejich zájem o cestu s karvinskou cestovní kanceláří opadá. Jak říká její majitel, řada Romů po neúspěchu předchozích dvou skupin vrací jízdenky. Minulý pátek němečtí celníci na Rozvadově do země nevpustili celkem 79 Romů z Ostravy, Litoměřic a Teplic. V pondělí se z 26 Romů domů vrátilo 15.