Zvýšení rodičovského příspěvku? Ministr Krčál musí najít devět miliard

Na účet jim měsíčně přijde maximálně 7 600 korun. Taková je realita těch, kteří chtějí zůstat doma s dítětem tři roky. Nový ministr práce a sociálních věcí teď plánuje změnu, od příštího roku by si tito rodiče mohli polepšit o více než dva a půl tisíce měsíčně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: adriantarsukoff/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

„V případě, že na rodičovské dovolené budu toho dva a půl roku, tak to bude těch 7330 korun měsíčně,“ počítá pětadvacetiletá Šárka příspěvek, který od státu dostane, až jí skončí mateřská. Ve srovnání se svým původním příjmem si výrazně pohorší. „Řekla bych, že to může být zhruba třetina příjmu.“  

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Terezy Beránkové

Stejně jako Šárka se pro delší dobu na rodičovské rozhodly tři čtvrtiny rodin s malými dětmi. Zbraň je to ale dvousečná, měsíčně jim totiž na účet přijde méně peněz, vysvětluje pro Radiožurnál mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

„Nejčastější výše dávky rodičovského příspěvku je v rozmezí od 6 000 Kč do 7 600 Kč, dávka je pak čerpána po dobu cca 3 let.“

Jediný zdroj příjmu

Pro některé lidi je rodičovský příspěvek vůbec jediným zdrojem příjmu. „Jednou z nejohroženějších skupin jsou matky samoživitelky,“ říká Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek. „V případě samoživitelek, jejichž příjem závisí pouze na rodičovském příspěvku, který často nepřesahuje částku 7600 korun, je to bez nadsázky hra o přežití,“ zdůrazňuje.

Podíl otců na rodičovské roste jen nepatrně. Přispívá k tomu finanční nevýhodnost i stereotypy

Číst článek

Do začátku letošního roku si přitom lidé nemohli říct o příspěvek vyšší než 11 500 korun měsíčně. Od ledna tu možnost mají. Zájem ale není velký. Více peněz po kratší dobu chce jen 5 procent lidí. Na nejkratší možnou dobu, tedy půl roku, si čerpání rodičovské nastavilo jen 23 lidí. Záleží totiž na tom, jak velké příjmy rodič v zaměstnání původně měl.

„Pro dosažení max. částky rodičovského příspěvku je výše výdělku cca 92 100 Kč a maximální výše příspěvku pak je 36 750 Kč,“ doplňuje Beránková.

Rodičovský příspěvek má - na rozdíl od mateřské - každá rodina stejný. Připravený je balík 220tisíc korun. Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD teď ale řekl, že chce rodinám přidat. Čerpat by tak mohly až 300 tisíc.

„Pokud se nám podaří dobře to všechno zprocesovat, tak já jsem přesvědčen o tom, že bychom to mohli zavést od 1.ledna,“ říká Krčál.

O kolik navýšit příspěvek?

Samotný návrh podporuje i druhá koaliční strana hnutí ANO. Ministr práce a sociálních věcí ale bude muset v rozpočtu najít 9 miliard korun.

Mateřská není dovolená. Měla by se jmenovat spíš ‚péče‘, navrhují poslanci ze šesti klubů

Číst článek

„Když jde žena na rodičovskou dovolenou na dva a půl roku, tak už je to navýšení o 2600, což už není zanedbatelná částka,“ přepočítává Šárka, jak se změna promítne do rodinného rozpočtu. Ozývají se ale i názory, jestli je navýšení o 80 tisíc dostačující.

„Plánované zvýšení RP určitě maminky vítají, ale na druhou stranu si připomeňme, že RP má být náhradou za ušlou mzdu. Takže je otázka, jestli i plánované zvýšení reflektuje aktuální situaci na trhu práce,“ říká Pavlousková z Klubu svobodných matek.

Resort by navíc měl dál jednat i o zvýšení příspěvku pro rodiče dvojčat. Ti zatím mají nárok na jeden a půl násobek rodičovského příspěvku. Tedy na 330 000 korun.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme