„Kojení mi bylo extrémně odporné. Měla jsem pocit, že přicházím i o zbytek mého já a mé sexuality. Když jsem tuhle věc vzdala, přišla ohromná úleva, že něco nemusím,“ popisuje spisovatelka.
Mentorky neposkytují odbornou pomoc, můžou ale klientům předat kontakty na odborníky. Organizace Women for Women by nyní chtěla za mentory získat i muže.
Nově můžou samoživitelé dostávat náhradní výživné od státu až čtyři roky, každý měsíc maximálně 3000 korun. Náhradní výživné dostává kolem 10 000 dětí v Česku.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už avizoval, že chce dál zlepšit vymahatelnost výživného na rodičích neplatičích. A pak by se náhradní výživné mohlo vyplácet bez časového omezení.
„Ženy z azylových domů ušetří a můžou třeba našetřit na kauci a odstěhovat se. Základ jsou u nás děti, ale jsou to velké porce, takže se z toho nají i matka,“ popisuje šéfka pobočky azylového domu.
Alimenty na dítě nepobírá zhruba třetina sólo matek. O náhradní výživné ale není takový zájem, jak se čekalo. V lednu ho dostávalo 9100 dětí. A za loňský rok stálo 160 milionů korun.
Otec dítěte je sice z Domažlic, ale pár měsíců po narození syna zmizel, peníze neposílá a ani jeho rodiče se k vnukovi nebo Michaele neznají. Ta po porodu sháněla různé brigády.
O čem píše úterní tisk? Tématem Hospodářských novin a Deníku N jsou rychlotituly na brněnské Mendelově univerzitě. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Lidí ohrožených příjmovou chudobou v Česku stále přibývá. Týká se především seniorů, samoživitelů a samoživitelek. Patří mezi ně i sedmatřicetiletá maminka, která žije s osmiletou autistickou dcerou.
„Častou příčinou je stále ještě docela dobrý vztah mezi druhým rodičem a jejich společnými dětmi, který nechtějí samoživitelé kazit,“ říká Eliška Kodyšová z organizace Aperio.
Sotva se samoživitelky a samoživitelé, oklepali z pandemie, udeřila inflace a zdražování. Pro většinu sólo rodičů tak letošní prázdniny představují velkou psychickou zátěž a stres.
Samoživitelka Pavla pobírá rodičovský příspěvek, jejímu nejmladšímu synovi je rok a půl. Dříve jí pomáhali rodiče, ale ani oni už si to nemůžou za současné situace dovolit
Už dva měsíce mohou rodiče samoživitelé, kterým druhý rodič neplatí výživné na děti, žádat o náhradní výživné. Za tu dobu na úřad práce dorazilo přes 3300 žádostí.
Finanční situace samoživitelů se během covidové krize zhoršila, na tábory pro děti často chybí peníze, upozorňuje Mf Dnes. Deník varuje před zpožděním na D1. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Pavel Jursík z Prahy pomohl díky rozhlasu matce samoživitelce z Liberce. Udělal jí radost, přestože ji vůbec nezná. Poslal jí poštou velký balík s vánočními dárky pro její dvě děti.
Lidé mohou přispět ve více než 700 obchodech. Stačí, když nakoupí trvanlivé jídlo nebo drogerii, a přímo v obchodě ho předají dobrovolníkům do sobotních 18 hodin.
K vládní předloze se ve druhém čtení v úterý sešla desítka poslaneckých úprav. O finální podobě návrhu by mohla sněmovna hlasovat už koncem příštího týdne.
„Článek jsem několikrát velmi pozorně četla, proto říkám, že byl komunikačně nešťastný už titulkem. Prostě řada lidí spráskla ruce, když si to přečetla,“ říká ředitelka Klubu svobodných matek.
Na problémy žen s dosažením na příspěvek na bydlení upozorňují organizace na pomoc samoživitelkám a samoživitelům. Podle nich přitom úřady práce nepostupují jednotně a nepožadují stejné dokumenty.
Soudy doposud mohly snadněji vyměřit minimální výživné na jedno dítě ve výši 1500 korun i těm, kteří své příjmy nevykazovali. Mohla za to nízká nezaměstnanost, která byla nejnižší od 90. let.
Nezisková organizace Klub svobodných matek zjišťovala, jak jsou na tom po dvou měsících koronavirových opatření. A ukazuje se, že finanční situace se výrazně zhoršila u více než poloviny dotázaných.
Ošetřovné můžou čerpat rodiče, kteří museli kvůli uzavřeným školám zůstat doma s dětmi po dobu devíti nebo šestnácti dnů. Ministryně chce, aby bylo vypláceno po celou dobu mimořádných opatření.
Depresí v Česku přibývá, psychiatrické ambulance ale hlásí stop stav, téma Mf Dnes. Regionální Deník se zabývá problémy svobodných matek, Právo kyberšikanou. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD chce krizi bydlení v Česku chce řešit v rámci zákona o dostupném bydlení. Mělo by ho řešit také ministerstvo pro místní rozvoj.
Říká si Iva, je jí 32 let a má dvě děti, na které nedostává výživné. Otci to sice nařídil soud, je ale zadlužený a alimenty neplatí. Iva proto neměla dost peněz. Nakonec je získala v sexbyznysu.