Stát začíná prodávat areál v Rabyni, který patřil majiteli H-Systemu. Vyvolávací cena je 100 milionů

Stát začíná s prodejem rekreačního areálu v Rabyni na Benešovsku, který původně patřil majiteli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Nejvyšší soud na jaře pravomocně rozhodl, že areál připadne státu.

Rabyně (Aktualizováno: 16:16 24. 8. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza H-System se týká domů v Horoměřicích. Spory kolem vytunelované firmy se táhnou od konce 90. let

Kauza H-System se týká domů v Horoměřicích. Spory kolem vytunelované firmy se táhnou od konce 90. let | Foto: František Vlček/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ve čtvrtek pro možné zájemce pořádá první ze tří prohlídek. Výnos z prodeje nepůjde do státního rozpočtu, ale mohl by být podle mluvčí úřadu Michaely Tesařové použit na odškodnění bývalých klientů H-Systemu.

Soud potvrdil zabrání areálu v Rabyni, který patřil Smetkovi z H-Systemu. Nově ho vlastní stát

Číst článek

Na prohlídku té vůbec největší části areálu dorazili dva zájemci. Úředníci jim u mapy z katastru popsali, co všechno zahrnuje, společně pak prošli některé stavby a pozemky a současným provozovatelem kempu si nechali ukázat stav budov a popsat k čemu se teď využívají.

Kromě hlavní budovy s barem a vybavením pro návštěvníky jsou většinou stavby v neutěšeném stavu nebo roky nevyužívané – se zašlou malbou, oprýskanými zdmi, věcmi, které předchozí nájemce nevyklidl, a do většiny budov zatéká.

Ani jeden z mužů nechtěl na záznam komentovat co by jako případní majitelé areálu dál dělali. Limitovaní jsou mimo jiné i územním plánem, podle kterého je celý areál možné využívat jen jako rekreační; a taky majetkoprávními vztahy v jeho dalších částech.

Vyvolávací cena první a vůbec největší části prodávaných pozemků a budov je sto milionů korun. Areál v Rabyni už není součástí konkurzu H-Systemu. Elektronická aukce je naplánovaná na konec září, případní zájemci musejí složit kauci ve výši deseti milionů korun.

Odškodnění klientů

Už v minulosti mimo jiné ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS mluvil o tom, že by z výnosu mohli být odškodnění bývalí klienti H-Systemu. O tom by ale musel resort spravedlnosti jednat s ministerstvem financí a konečné rozhodnutí by bylo na vládě.

Zatím ani není jasné, jestli by se odškodnění vztahovalo i na ty klienty, kteří se nepřihlásili po krachu H-Systemu jako poškození do trestního řízení. To je například většina členů bytového družstva Svatopluk v Horoměřicích.

„Pokud by stát odškodňoval klienty H-systemu z těchto peněz, tak by zcela jistě měl odškodňovat všechny, a ne jen hrstku, kteří měli v té trestní kauze více informací a přihlásili se dříve. Rozhodně by to stát měl rozdělit spravedlivým způsobem,“
uvedl předseda družstva Svatopluk Martin Junek.

Petr Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů.

Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Adam Bejšovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme