Putování po zmizelých Sudetech
V českém pohraničí zanikly po odsunu Němců stovky obcí a vesnic. Někdy po nich zbylo jen základové zdivo a někdy ani to. Do českého pohraničí vyrazila tento týden dvacítka cyklistů, Čechů a Němců, aby společně hledali stopy zaniklých obcí. Kulturní putování po zmizelých Sudetech už šestým rokem připravuje české občanské sdružení Antikomplex.
Reportér Radiožurnálu Pavel Polák se k nim na jeden den připojil - a jak je z jeho reportáže Zblízka patrné - cesta zpočátku vedla do strmého kopce:
Tak opírám se do šlapek a snažím se dohnat Ondru Matějku, tak přeci jenom si ještě musím přehodit na nějaký lepší převod ... Kam jedeme?
Po stopách zaniklých sudetských obcí se vydal reportér Radiožurnálu Pavel Polák
„Jedeme do zaniklé obce Mähring, česky Újezd. Nachází se asi 7 kilometrů severozápadně od Aše.“
Čím je ta vesnice zajímavá?
„Zajímavá je pro nás tím, že zanikla. Když tam člověk přijede na kraj, na první pohled vidí, že tady bývala obec.“
Tady někteří sesedají z kola, ale my pojedeme nahoru dál. Vy Sudety nebo české pohraničí a zmizelé obce sledujete a monitorujete už několik let. Čím je to pro Vás osobně zajímavé?
„To je opravdu dobré, dostat tuto otázku v jednom z nejprudších kopců dnešního dne. Ale obecně, my se zajímáme o Sudety, o cosi jako je česká reflexe německých dějin v Čechách. Jsme tedy Češi, kteří mají zájem o toto území, protože v něm vyrostli, máme k němu osobní vztah a zajímá nás nejenom jeho minulost, ale vlastně skrze tu minulost nás zajímá i jeho nějaký jakoby rozvoj.“
A jak to vnímají účastníci, tak to se dozvím teďka. Zrovna jsem dojel Vítka a Štěpánku. Jak jste se k tomu dostali?
„Zajímala nás nějaká ta historie a bylo dobré, že jsme mohli jezdit na kole a že to bude takový akční.“
„Docela rád bych jakoby poznal tu další tvář historie tady těch Sudet, protože vlastně ve škole je to nějak prezentované a tady si myslím, že je další možnost, jak to tu školní realitu zkonfrontovat s tou přírodní.“
My jsme sjeli teďka sešupem se stráně a měli bychom být ve středu zaniklé obce. Podle čeho se pozná zaniklá obec?
„Dá se poznat podle řady věcí. Tady bych řekl, že na první pohled je to struktura toho velmi pěkného údolí, a do centra toho údolíčka se z různých stran sbíhají řady takových krásných vzrostlých stromů a ty stromy lemují různé cesty. To znamená, že tady uprostřed něco muselo být. To není jen tak, aby tady někdo sázel stromy podél cest jen tak.“
Vy jste rozdával účastníkům cyklovýletu fotografii, na které je dům. Co je jejich úkolem?
„Jejich úkolem je najít to místo, kde ten bývalý hostinec stával, ale je to těžké.“
Kde by to mohlo stát?
„Hm, to bych taky rád věděl (smích). Je tu jeden, dva, tři, čtyři, pět a spoustu dalších stromů, takže možná tamhle, ale nevím.“
Němec Marcus se cyklovýpravy po Sudetech účastní už po šesté, tedy už od samého začátku. Spojení kola a kulturních dějin je prý fajn. Navíc jeho otec pochází z českého pohraničí. I proto se chce také něco dozvědět o téhle části kraje.
„Tak jó, jedeme dál. Do Aše.“