Pušky pro armádu chtějí dodávat Česká zbrojovka a belgická firma Herstal

Česká armáda chce nahradit zastaralé samopaly novými zbraněmi. Do tendru na dodávku osmi tisíc pušek za půldruhé miliardy korun se přihlásily dvě firmy. Ode dneška jejich nabídky vyhodnocuje odborná výběrová komise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci (ilustrační foto)

Vojáci (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Česká zbrojovka nabízí nový typ pušky označovaný jako ČZ 805. Odborníci si od ní hodně slibují, nicméně zatím s touto zbraní nejsou velké zkušenosti. Neprošla ani závěrečnými vojskovými zkouškami, to ale není podmínkou tendru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tendru na dodávku pušek pro armádu hovořil ve vysílání Radiožurnálu redaktor Jaroslav Skalický

Česká zbrojovka Uherský Brod lobuje za svůj výrobek i tím, že přidělení zakázky domácímu výrobci by přineslo práci lidem v regionu.

Druhým zájemcem o dodávku pušek je česká obchodní společnost MPI Group, která už v minulosti armádě dodala například obrněná vozidla Dingo nebo izraelské bezpilotní letouny.

V tomto případě nabízí výrobky belgické zbrojovky Herstal. Jeden z jejích typů vypadá velmi futuristicky, trochu jako velká stříkací pistole na vodu pro děti, a vůbec se nepodobá klasické automatické pušce vzor 58, kterou mají nové zbraně nahradit.

Termín vyhodnocení nabídek armáda nestanovila nijak pevně, podle mluvčího obrany Jana Pejška má být výběrová komise s prací hotova na přelomu ledna a února. Na základě jejího doporučení pak ministerstvo rozhodne o dalším postupu. Vítěze tendru také vybrat nemusí.

Nové pušky nahradí legendární vzor 58

Číslo 58 označuje rok zavedení pušky do výzbroje. Přestože se zbraň stále považuje za spolehlivou a přesnou, přece jen je již zastaralá. V současné době jde o zřejmě vůbec nejstarší položku ve výzbroji naší armády.

Vývoj pušky začal v roce 1956 pod krycím názvem Koště, hlavním řešitelem tohoto úkolu byl Jiří Čermák. Od zmíněného roku 1958 je samopal ve výzbroji jako osobní zbraň každého českého vojáka, kromě příslušníků speciálních jednotek.

S legendárním ruským Kalašnikovem, který je vůbec nejrozšířenějším zbraní na světě, má český samopal vzor 58 společný druh střeliva a velmi se podobá i svým vzhledem, ale vnitřní mechanismus pušky z Uherského Brodu je zcela odlišný a originální. Nejde tedy rozhodně o kopii kalašnikova.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme