Prezidentské volby: Zeman i Horáček už mají 50 tisíc podpisů. Drahoš očekává překonání hranice v září
Půl roku před volbou prezidenta už mají dva uchazeči o post hlavy státu potřebných 50 tisíc podpisů. Je tedy téměř jisté, že Miloš Zeman a Michal Horáček se volebního klání zúčastní. Blízko cíli je podle svých slov i Jiří Drahoš. Politické strany ohlášení svých kandidátů plánují až po parlamentních volbách.
Prezidentovi Miloši Zemanovi, který funkci obhajuje, dala v dubnu jako první podpis jeho žena Ivana. „Zastávám názor, že žena by měla následovat svého muže a měla by ho podporovat. A já si svého muže vážím,“ uvedla tehdy.
Po čtyřech měsících už má tým pod jejím vedením potřebný počet podpisů nasbíraný. „V současné době je to už zabezpečeno,“ říká pro Radiožurnál předseda Strany práv občanů, která se sběrem pomáhala, Jan Veleba.
Zeman by měl návštěvy krajů započítávat do výdajů na kampaň, říká kontrolor Outlý
Číst článek
Jako první získal 50 tisíc podpisů textař a podnikatel Michal Horáček. Sesbírané je měl už v květnu. Další z uchazečů o post prezidenta, bývalý předseda Akademie věd, Jiří Drahoš hlásí, že už se hranici blíží. „Někdy kolem 20. srpna přijde další várka archů. Myslím si, že na přelomu srpna a září těch 50 tisíc mít budeme, ale samozřejmě, nebudeme končit se sbíráním. Potřebujeme taky mít rezervu, byť podpisy kontrolujeme, určitě tam bude nějaká chybovost, takže budeme pokračovat dál, jak to jen půjde."
Drahoš podobně jako další kandidáti chce pro jistotu sehnat podpisů víc, kdyby některé při ověřování neprošly. Konkrétně by jich rád získal aspoň 70 tisíc. Lidé musejí nově na petiční archy psát i číslo občanského průkazu nebo pasu. Ministerstvo vnitra tak může namátkově kontrolovat, jestli nejsou podpisy smyšlené.
Kandidáta po mně nikde nechtěli
O funkci prezidenta chce bojovat i lékař Marek Hilšer. Jeho archy zatím podepsalo 10 až 15 tisíc lidí. „Jsem občanský kandidát, který nemá žádnou agenturu na to, aby mu to sbírala, ani peníze na to, abych nějakou agenturu platil. Pomáhají mi dobrovolníci a studenti,“ říká Hilšer s tím, že plánuje nasbírat 55 až 60 tisíc podpisů.
A zatímco u kandidátů vrcholí shánění podpisů, politické strany teď zaměstnává hlavně kampaň před říjnovými volbami do Sněmovny. Půl roku před prezidentskými volbami tak třeba ČSSD nemá jasno, jestli postaví vlastního kandidáta, nebo koho z uchazečů podpoří.
Drahoš se u bookmakerů dotahuje na Zemana, Horáček mírně ztrácí
Číst článek
„Pro mě jsou skutečně teď zásadní volby a je tu práce dost. Připadá mi, že teď nemám kapacitu se k tomu problému vrátit dřív než po volbách. Takže se přiznám, že kandidáta v tuto chvílí nemáme, ani já jsem se žádného hledání v posledních dnech neúčastnil a ani to po mně voliči nechtějí,“ říká volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Podobně nejasno je zatím i u opoziční ODS. „Vzhledem k tomu, že ostatní opoziční strany řekly, že se o tom, kdo bude jejich prezidentský kandidát, budou bavit až po parlamentních volbách, tak my nechceme předčasně vystoupit s našim řešením, na kterém pracujeme,“ vysvětlil předseda ODS Petr Fiala. Strana podle něj své rozhodnutí oznámí také až po říjnových volbách.
Lidé budou prezidenta volit začátkem příštího roku. Kandidaturu ohlásili i bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek nebo podnikatel Igor Sládek.