Fischer dostal za prezidentskou kampaň pokutu 25 tisíc. Špatně označil některé dárce

Senátor a dvojnásobný kandidát na prezidenta Pavel Fischer dostal od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 25 tisíc za to, že u několika dárců nezveřejnil všechny náležitosti. Pokutu už 11. dubna zaplatil. V uplynulých týdnech média informovala o pokutách pro sedm dalších uchazečů o Hrad včetně 60 tisíc pro Petra Pavla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Fischer

Pavel Fischer | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fischer pro iROZHLAS.cz potvrdil, že pokutu dostal a již zaplatil. „Rozhodnutí úřadu jsem nerozporoval a předepsanou částku jsem uhradil,“ uvedl.

Šéf dohledového úřadu František Sivera přiblížil, že Fischer dostal pokutu za to, že „v rámci zveřejňování dárců tři dny před volbami neměl u všech správné identifikace tak, jak to vyžaduje zákon“.

U fyzických osob musí kandidáti uvádět jméno, příjmení, datum narození a bydliště a u daru právnické osoby název, IČO a sídlo.

Že Babiš v prezidentské kampani platil ‚svým‘ firmám? S tím nic nezmůžeme, tvrdí dohledový úřad

Číst článek

Pavel, Nerudová i Milion chvilek

Kromě Fischera dohledový úřad pokutoval rekordní 60tisícovou částkou za nesrovnalosti v souvislosti s údaji o dárcích i Petra Pavla.

Z dalších kandidátů dostali Danuše Nerudová a Josef Skála pokutu 15 tisíc za neoznačení propagace informací o zadavateli, Pavel Zítko 40 tisíc za nezaložení transparentního účtu, Karel Diviš 20 tisíc za nezveřejnění údajů o dárcích a Josef Roušal 10 tisíc za opožděné oznámení webových stránek.

A například v polovině března potrestal dohledový úřad pokutou 40 tisíc i spolek Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu.

Za neoznačení prostředků volební kampaně informací o zadavateli a zpracovateli dostala pokutu 35 tisíc i společnost ZFP, jejíž jediným jednatelem je prezidentský kandidát Tomáš Zima.

V seznamu pokutovaných na stránkách úřadu se však Fischer dosud neobjevil, Sivera to vysvětlil tím, že došlo k „technickým problémům“.

Z posledních dvou pohybů na Fischerově transparentním účtu je vidět, že poté, co mu byla oznámena pokuta, na již téměř prázdný účet 7. dubna vložil 25 tisíc korun a o čtyři dny později peníze odputovaly dohledovému úřadu.

Poslední dvě transakce z transparentního účtu Pavla Fischera | Foto: reprofoto

Na stejný účet v uplynulých týdnech zaslali své pokuty i Pavel a Nerudová.

Z transparentních účtů Diviše, Skály a Roušala zatím není patrné, že by dohledovému úřadu své pokuty zaplatili. Zítko si svůj účet u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí vůbec nezaregistroval.

Dohledový úřad se od svého vzniku v roce 2017 zabývá hospodařením politických stran a hnutí, kontroluje jejich výroční zprávy a kontroluje dodržování pravidel při volebních kampaních. Do konce loňského roku za prvních šest let uložil za pochybení zhruba 500 pokut v celkové výši kolem šesti milionů korun. Úřad má 19 zaměstnanců včetně předsedy. Roční rozpočet je přibližně 30 milionů korun.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme