„Spolek byl postižen za jednání do července 2017, což bylo předtím, než ANO 2011 podalo kandidátní listinu, na níž byl uveden Babiš,“ uvedl soudce zpravodaj.
V seznamu pokutovaných na stránkách dohledového úřadu se však Fischer dosud neobjevil. Šéf úřadu František Sivera to pro iROZHLAS.cz vysvětlil tím, že došlo k „technickým problémům“.
Prezidentští kandidáti mají poslední dny na odevzdání závěrečných zpráv o financování kampaní. V úterý úřad zveřejnil výroční zprávu, ve které popsal i 60tisícovou pokutu pro ANO.
Spolku Milion chvilek byla udělena pokuta ve výši 40 tisíc korun. Během prezidentských voleb totiž prováděl kampaň demokratickému kandidátovi, i když se předtím oficiálně neregistroval.
„Přehled sponzorů, který Pavel zveřejnil před volbami, neobsahoval povinné informace. Tedy u fyzických osob datum narození a obec pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo,“ sdělil úřad.
Schvalování novely o zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v ustanovení zákona o střetu zájmů od Jakuba Michálka z Pirátské strany je oddalováno členy hnutí ANO.
Návrh podle poslankyně ANO Heleny Válkové míří proti „jednomu muži“, šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Nechci to personifikovat Babišem, i když Babiš za tím je,“ řekla.
„Správce obsahu webových stránek KSČM omylem zavěsil tabulku s neúplnými informacemi,“ popsal pochybení, kterého se komunisté během voleb do Senátu dopustili, jejich mluvčí Roman Roun.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí má od začátku roku nového předsedu, ve středu by měl Senát zvolit tři nové členy – Anetu Pinkovou, Petra Vymětala a Aleše Zpěváka.
Lhůtu na splnění povinnosti měli uchazeči o post prezidenta do úterní půlnoci. Pokuta za nezveřejnění se může pohybovat v rozpětí od 20 000 do 300 tisíc korun, uvedl předseda úřadu.
„Mým cílem je, aby úřad fungoval maximálně efektivně, ve vtahu k veřejnosti byl co nejvíc transparentní a jeho rozhodnutí byla předvídatelná,“ uvedl Sivera.
Neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Zítko si myslel, že využije „skulinu“ v zákoně a nasbírané občanské podpisy dodá později. Ministerstvo vnitra k nim však ani nepřihlédlo.
Zákon podle Františka Sivery z dohledového úřadu totiž sice stanovuje kandidátům povinnost založit si transparentní účet, zároveň jim ale umožňuje i kampaň financovat přes účty podporovatelů.