Přeplněná koryta řek vzbuzují obavy

Na víc než dvaceti místech Česka už vyhlásili meteorologové třetí - tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Kromě menších říček začínají stoupat i ty velké, například Vltava v Praze a Labe v Ústí. Voda na některých místech zaplavuje sklepy a uzavírá silnice. V Odrách na Novojičínsku se připravuje evakuace obyvatel. V Cerekvici nad Loučnou musela být kvůli stoupající hladině řeky zase vyklizena místní škola. Vzhledem k vývoji počasí prodloužili meteorologové období, po které očekávají zvedání hladin řek. Jejich výstraha platí až do neděle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená silnice

Zatopená silnice | Zdroj: ČTK

V Odrách na Novojičínsku připravují evakuaci obyvatel. V obci Loučky, která patří k Odrám, voda ohrožuje několik domů a platí tady nejvyšší stupeň povodňové aktivity. "Zatím nenastala kritická situace, ale musíme počítat se vším," řekl starosta Oder Pavel Matůšů. Příčina je podle něj jednoznačná, ohromné množství tajícího sněhu, které nestačí pobrat koryto řeky ani nedaleká přehrada. Jak dodal starosta, pokud začne pršet, bude ještě hůř.

"Voda zatím stoupá, máme v pohotovosti hasiče. Toho sněhu bylo hodně a přehrada Barnov vypouští více vody, než se očekávalo, protože večer to bylo ještě nějakým způsobem řízeno, ale dnes ráno mi volali, že došlo k přelivu a teče to samovolně," potvrdil starosta.

Pokud je vyhlášen stav ohrožení, lidé by rozhodně neměli tuto situaci podcenit. "Je nutné počítat s evakuací, to znamená sbalit tašku s osobními věcmi a pokud možno si zajistit odvoz. Cenné věci a nebezpečné látky by si lidé měli odnést do vyšších pater a připravit se na evakuaci. Při zaplavování domů by měli odpojit přívod elektrického proudu, vody a plynu. Po celou dobu mimořádné situace by se měli řídit pokyny povodňových orgánů, policie a záchranářů," říká mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Kritická je situace i na Vysočině. V Třebíči připravují na ochranu před velkou vodou tisíc pytlů. Rozbouřená řeka Jihlava dosáhla stupně ohrožení a třebíčská povodňová komise se připravuje na nejhorší. Existuje reálné nebezpečí, že velká voda zatopí historickou část města, Unescem chráněnou Židovskou čtvrť a Karlovo náměstí. Právě v těchto místech stále chybí protipovodňové zdi a voda se může lehce přelít přes nízký taras na nábřeží.

Také v jihomoravských tocích voda nadále stoupá. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na Dyji v Podhradí, později také na řece Moravě ve Strážnici a na Moravské Dyji v Janově. Podle mluvčí Povodí Moravy Dany Maixnerové jsou příčinou hromadící se ledové kry: "Příčinou dosažení druhých a třetích povodňových stupňů jsou ve většině případů nahromaděné kry, které brání průchodu toků. Vzhledem k předpovědi počasí, podle které bude i nadále pršet, předpokládáme další stoupání hladin řek."

Na záplavy se připravuje i město Ústí nad Labem. Na střekovském nábřeží se začíná stavět šest set metrů dlouhá hráz z pytlů. Podle předpovědí má totiž zítra hladina Labe dosáhnout hranice 705 centimetrů, a to je výška, při které se zaplavuje právě střekovské nábřeží. Již nyní neprojedou automobily po nábřežní komunikaci pod Benešovým mostem ve směru na Děčín a v opačném směru na Lovosice. Kvůli zvýšené hladině Labe je zastavena do odvolání také plavba na Labi až k česko-německé hranici ve Hřensku na Děčínsku.

Druhý stupeň povodňové aktivity platí také na Ohři v Lounech, kde výška hladiny dosáhla 451 centimetrů. Bdělost vyhlásili vodohospodáři na Labi v Litoměřicích. Kvůli řízenému odpouštění z vodního díla Všechlapy na Teplicku platí první stupeň na potoku Bouřlivec. První stupeň je ještě v lokalitě Stranná na Ohři na Chomutovsku.

Lidé ze středočeského Vestce mají obavy z prasknutí hráze

Záplavami nehrozí jen velké toky, ale také malé říčky. Ve Vestci na Nymbursku se rozvodňuje říčka Mrlina. Situace tam začíná být kritická. "Od včerejšího odpoledne do dnešního poledne už naši občané ve spolupráci s profesionálními hasiči, dobrovolnými sbory okolních vesnic a vojska nanosili na hráze zhruba 6000 pytlů, ale je to pořád málo. Měli jsme stav 326 centimetrů, což tato obec nepamatuje," prozradil Českému rozhlasu - Rádiu Česko tamní starosta Jaroslav Janata.

V roce 2003 se řeka vylila před obcí a pod vodou byla půlka vesnice. Teď je tok sice v korytě, ale hrozí prasknutí hráze. Někteří obyvatelé už museli opustit své domovy. "K evakuaci jsme částečně přikročili už včera, totéž jsme zopakovali dnes dopoledne, takže už máme zhruba polovinu obce prázdnou," upřesnil Janata.

Evakuace zbylých obyvatel bude pokračovat dnes mezi 16. a 17. hodinou, až se vrátí z práce. "Je předpoklad, že by mohlo dojít případně ke krádežím. O spolupráci jsme požádali policii v sousedním Křinci, která nám pomoc přislíbila. Zároveň budeme mít své hlídky z řad dobrovolných hasičů," řekl starosta Jaroslav Janata.

Milan Knotek, Martin Knitl, Marián Vojtek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme