PŘEHLEDNĚ: Jak Andrej Babiš poslancům vysvětloval Čapí hnízdo

Přehled výroků předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, které pronesl v březnu 2016 v Poslanecké sněmovně k případu Farmy Čapí hnízdo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

„Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky.“

Policie žádá sněmovnu o vydání exministra Babiše. Chce ho stíhat kvůli Čapímu hnízdu

Číst článek

„Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? Protože jsem nechtěl ohrozit moje děti, svoji rodinu. To je to nejcennější, co mám. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně. Nemohl jsem říct pravdu, toto přece musí každý rodič pochopit.“

„Rozhodl jsem se akcionářskou strukturu nyní zveřejnit, ne pod tlakem mých nepřátel, ale na žádost mých nejbližších jako reakci na nekončící útoky novinářů na mě a na projekt, který polorozpadlý statek proměnil v nádherný areál otevřený veřejnosti, který však byl politicky zneužit proti mé osobě s cílem vyloučit mě z politického života.“

„V roce 2005, tedy před jedenácti lety, jsem byl s dětmi v pražské zoologické zahradě, tam vzadu, jak jsou ty ohrady. Byla tam dlouhá fronta, čekali jsme, že nakrmíme kozy a tehdy mě napadlo, že vybuduju rodinnou farmu se zvířaty. Farmu měla postavit společnost Imoba ze skupiny Agrofert a pronajímat ji. Záměr však ekonomicky nevycházel. Následně Imoba jako alternativu zvažovala postavit kongresové centrum pro skupinu Agrofert. Ani tento záměr ekonomicky nevycházel.“

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Specialistka na evropské fondy přišla v roce 2007 s návrhem nového projektu otevřeného pro veřejnost, multifunkční kongresový areál Farma Čapí hnízdo. Tento projekt, který se kvalifikoval pro dotaci, byl ekonomicky návratný. Protože se projekt netýkal byznysu Agrofertu, nechtěl jsem ho jako Agrofert realizovat, a tudíž jsem se s ním nechtěl zabývat a nezabýval jsem se jím. Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala.“

„16. února 2006 kupuje společnost Imoba zdevastovanou zemědělskou usedlost o rozloze 80 hektarů za 10,431 milionu korun. 30. 11. 2007 dochází k přeměně ZZN Agro Pelhřimov, s. r. o., která byla součástí skupiny Agrofert, na ZZN Agro Pelhřimov s akciemi na majitele. Na konci roku 2007 společnost ZZN Pelhřimov prodává 100 procent akcií společnosti ZZN Agro Pelhřimov třem fyzickým osobám za 2,38 milionu korun. 17. ledna 2008 se koná valná hromada společnosti ZZN Agro Pelhřimov, kde je společnost přejmenována na Farmu Čapí hnízdo, a. s. 25. února 2008 podepisuje Agrofert dohodu o budoucí spolupráci s Farmou Čapí hnízdo.“

„29. února 2008 žádá farma Čapí hnízdo o dotaci na projekt v rámci ROP Střední Čechy. 25. června 2008 podepisuje Agrofert prohlášení ručitele za úvěr na stavbu projektu, a to ve výši 350 milionů korun pro farmu Čapí hnízdo. A teď to přijde. 20. srpna 2008 byla schválena dotace projektu Čapí hnízdo výborem Regionální rady soudržnosti Střední Čechy. 22. října 2008 byla podepsána smlouva o poskytnutí dotace hejtmanem za ODS (Petrem) Bendlem.“

„Žádný audit ani kontrola nenaznačily, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami EU. Proto jsem také ve všech svých vyjádřeních reagoval tak, že vrácení dotace nikdy nehrozilo a byla poskytnuta podle platných pravidel.“

„Od roku 2008 do roku 2013 vykázala Farma Čapí hnízdo ztrátu 28 560 tisíc korun.“

„Původní investiční záměr se vzhledem k finanční krizi v roce 2008, 2009 a 2010 nenaplnil. Nepodařilo se získat dostatek zakázek a individuální turistika nedokázala pokrýt placení úvěru. To jenom k ručení bankovního úvěru Agrofertem byl tento nucen koncem roku 2013 projekt převzít. Po převzetí vykázala farma v roce 2014 ztrátu 40,961 milionu a v roce 2015 ztrátu 48,456 milionu korun. V roce 2016 je předpoklad ztráty 52,243 milionu korun. Celkově tedy ztráta za poslední tři roky, včetně tohoto roku, bude 141 milionů 660 tisíc korun.“

„Hodnota majetku Farmy Čapí hnízdo k 31. prosinci 2015 je 738 236 577 korun. Na rok 2016 jsou plánované investice ve výši 155 863 057 korun. Předpokládaná hodnota majetku farmy po těchto investicích bude k 31. prosinci 2016 889 451 269 korun.

„Věřím, že po dokončení investic si farma vydělá na svůj provoz, takže opakuji, že projekt je dnes ziskový, slouží veřejnosti a znovu zdůrazňuji, není to luxusní sídlo mojí rodiny. Každý občan naší země se může o tom přesvědčit.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme