Přehled tisku: dovoz levného ovoce, nedostatek českého medu a genové banky

V sobotním tisku se dočtete o tom, že dovoz levného ovoce ze zahraničí ničí české ovocnáře. Dočtete se to v Deníku Právo. Regionální deník upozorňuje na nedostatek českého medu a Mf Dnes se věnuje genovým bankám. Víc v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nasbíraná jablka, ovoce (ilustrační foto)

Dovoz levného ovoce decimuje české ovocnáře (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, CC BY 2.0

Mf Dnes

V několika budovách v Česku jsou uchovávané genetické materiály pro případ ekologické katastrofy. Takzvané genové banky - to je téma Mf Dnes. Vědci tam schovávají vzorky zemědělských plodin, které lidstvo za posledních deset tisíc let vyšlechtilo. S ukládáním rostlinného genetického materiálu se začalo už na počátku dvacátého století. V národním programu je v současnosti 55 tisíc semenných vzorků rostlin. Nejvíc jich je nashromážděných v areálu Výzkumného ústavu rostlinné výroby na okraji Prahy.

Ovoce je víc než loni. Meruněk bude trojnásobek, přibyde i třešní, višní a jahod

Číst článek

Deník

Kvůli suchu a kůrovci není dostatek českého lesního medu. Píše to regionální Deník. Češi ale přesto o něj mají větší zájem než třeba o med z řepky. Obchodníci tak musí často lesní med dovážet ze zahraničí. Většinou z Argentiny, Uruguaye nebo Španělska. Regionální Deník upozorňuje, že loni se v Česku vyrobilo nejméně medu za poslední čtyři roky. Produkce oproti předchozímu roku klesla o čtyři procenta na 8992 tun. Třeba snůška medu ze smrků byla loni skoro nulová, protože stromy nemají vláhu, mají málo mízy, a včely tak nemají co sbírat.

Právo

Dovoz levného ovoce ze zahraničí ničí české ovocnáře. Dočtete se to v Deníku Právo. Pěstitelům se ovoce nevyplácí. Místo ovocných stromů začínají pěstovat řepku a obilí. Výměra sadů v Česku se za posledních pět let zmenšila o víc než tři a půl tisíce hektarů. Další až tři tisíce hektarů budou ovocnáři podle Práva zřejmě muset zlikvidovat v příštích několika letech. Třeba polí se slivoněmi a švestkami ubyla už čtvrtina. Po zavedení ruského embarga na dovoz ovoce a zeleniny v roce 2014 se totiž na český trh přesunula velká část levného ovoce z Polska - hlavně jablek. To srazilo českým farmářům ceny a pěstovat ovoce se jim už nevyplatí.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme