Předepsaný počet žen v politice by podpořil ministerský kandidát Dienstbier
Kvóty pro ženy v politice. Takový plán se líbí Jiřímu Dienstbierovi - senátorovi sociální demokracie čerstvě nominovanému na ministra pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti. O tom, že je v Česku málo úspěšných političek, se mluví neustále. Kvótám ale kritici vytýkají, že schopným ženám spíš škodí.
Jiří Dienstbier by chtěl prosadit kvóty do volebního zákonodárství - třeba by se stanovilo, že na kandidátce politické strany musí být stanovené množství žen:
„Nejsou žádné zjevné důvody, proč by zastoupení nemělo odpovídat tomu, jak je složena společnost jako celek. A neobstojí argument, že formální rovnost tady je. To je pravda. Jestliže to nefunguje přirozeně, pak je doopravdy v pořádku uvažovat o opatření, které zastoupení může vyrovnat,“ řekl Dienstbier, pravděpodobný budoucí ministr pro lidská práva.
Podle Jiřího Dienstbiera totiž faktická rovnost příležitostí zatím neexistuje. Pro ženy je v Česku mimořádně těžké skloubit rodinu a profesi - také proto ČSSD slibuje rodinám právo na školku.
Odpůrci kvót argumentují, že naopak schopným ženám takové opatření uškodí. Kromě skandinávských států máme prý v politice asi stejně žen jako ostatní evropské státy a není kvůli tomu žádný důvod k panice.
Socioložka Jiřina Šiklová říká, proč je proti kvótám v politice:
Nechci do Bruselu, ale do vlády, vyvrací spekulace o odchodu do EP Dienstbier
Číst článek
„Já jsem se s tím setkala v 90. letech ve Spojených státech, kde na řadě univerzit byly ženy ve vedoucích postaveních a mezi nimi černošky. A skoro každá v další větě říkala – já jsem tady byla ještě před stanovením kvót, nebo: nejsem tady od toho, abych reprezentovala ženy.“
Mezi kandidáty ČSSD do vlády není ani jedna žena.
Nedávno se hodně mluvilo o tom, že europarlament schválil návrh Evropské komise, podle kterého musí mít společnosti na burze do roku 2020 v dozorčí radě nejméně 40 procent žen. Co to udělá se schopnými manažerkami, ale teprve uvidíme.