Pražský soud začal řešit 21 let starou vraždu. Obžalovaní tvrdí, že čin nespáchali
Městský soud v Praze začal projednávat případ více než 21 let staré vraždy. V soudní síni vypovídala čtveřice obžalovaných mužů, kteří jsou stíháni díky práci policejního týmu Tempus. Detektivové ze speciálního útvaru se zabývají nevyřešenými vraždami. Podle obžaloby jeden z údajných pachatelů rozstřílel samopalem 32letého muže v zaparkovaném autě v Praze v roce 1993.
Čtyři muži obžalovaní v případu vraždy dnes u soudu pouze řekli, že čin nespáchali a údajně nic nevědí. Více k případu mluvit nechtěli.
Podle obžaloby mělo jít o nájemnou vraždu. Jeden podle spisu vraždu naplánoval, další objednal a zaplatil zbývajícím dvěma mužům za provedení vraždy. Za čin měli dostat každý 100 tisíc korun.
O léta nevyšetřených vraždách, které znovu otevřel policejní tým Tempus, informoval redaktor Jaroslav Gavenda
Pražští kriminalisté v 90. letech případ odložili, teď je u soudu kvůli detektivům z týmu Tempus.
Ti případ znovu otevřeli loni v červnu a podezřelé v listopadu zatkli. A to jen měsíc před promlčením vraždy. Středočeskému policejnímu týmu, který řešil odložené vraždy, šéfoval Michal Mazánek:
„Vždycky se začíná velice podrobnou analýzou spisového materiálu, nově vyšetřující mluví s policisty, kteří v té době případ vyšetřovali, znovu se vracíte ke stopám, svědkům, k poškozeným, pokud žijí. Hledáte souvislosti s novými případy, které se přihodily, protože pachatel se mohl dopouštět i další trestné činnosti.“
A potvrzuje, že právě blížící se termín promlčení vraždy může být jedním z důvodů, proč ho znovu otevřít.
„Získáte novou informaci i třeba v souvislosti s nově spáchaným trestným činem, přes který se dostáváte do minulosti. Může to být závažnost případu, který se svým způsobem s následky naprosto vymyká, takže se blíží doba promlčení. Řekneme si, že to zkusíme, aniž bychom měli nějaké další nové poznatky. Nicméně se to zkusí," vysvětluje Mazánek.
Dvacet let starou vraždu dnes soud odročil na začátek listopadu. Čtveřici hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.
Vražda se stala 21. listopadu 1993 v Hadovité ulici, kde byl tehdy dvaatřicetiletý muž zavražděn v zaparkovaném autě. Obětí byl Jiří Vrba, který se živil vymáháním dluhů. Mezi svědky, jejichž čtené výpovědi zazněly před soudem, nebyl příliš oblíbený. Popisovali ho jako lakomce, který dělal karate a posiloval. Jeho vražda prý některé nepřekvapila. Před rokem 1989 byl ve vězení za "rozkrádání socialistického majetku".
Pražští kriminalisté v 90. letech případ odložili po roce a půl vyšetřování, protože tehdy nezjistili skutečnosti, které by je opravňovaly někoho obvinit.
V Česku je nevyřešených vražd - takzvaných Pomníčků - hned několik. Policejní prezidium v současnosti eviduje 563 takových případů. Letos kriminalisté zatím nevyřešili například sérii vražd tří taxikářů nebo případ ženy zastřelené v tramvaji.