V místě atentátu na Heydricha v Libni připomíná událost nová nástěnná malba. Měří 200 metrů

Místo v pražské Libni, kde v roce 1942 zaútočili českoslovenští odbojáři na říšského protektora Reinharda Heydricha, zdobí velká nástěnná malba. Připomíná právě odvážný čin parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, který nakonec vedl ke smrti obávaného nacistického vůdce. Malbu studenta Jakuba Marka v sobotu přihlížejícím představili zástupci radnice Prahy 8 a její autor.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř 200 metrů dlouhá zeď je pomalovaná černými siluetami letounu, s nímž výsadkáři přiletěli, samotných parašutistů, vozu s nacistickým vůdcem, legendárním kolem a v samotném závěru stylizovaným kostelem v Praze 2, kde hrdinové československého odboje našli smrt.

2:23

Pražská galerie zve na výstavu díla malíře Pivovarova. ‚Učí nás nepřehlížet maličkosti,‘ říká kurátorka

Číst článek

„Celé to začalo programem Umění pro město, který vyhlásil soutěž na ztvárnění čtyř lokalit v Praze. Jedna z nich byla vychovatelna, která mě oslovila díky historickému kontextu,“ řekl v sobotu Marek. „Příběh začíná příletem letounu a výsadkem parašutistů, pokračuje přes jejich cestu ke kontaktu s místními lidmi a plánování samotného činu. Pak je ztvárněn čin samotný a události, které následovaly,“ řekl.

„Celá práce trvala týden, nejnáročnější bylo na začátku očistit zeď a připravit podklad, byla to obrovská plocha. Samotné grafiky už byly třešnička na dortu,“ popsal práci na rozsáhlém díle. Na okrové zdi jsou malby vyvedené černě, k jejich nanesení sloužily šablony, přes které se stříkala barva a které vyřezal laser.

V plánu radnice je podle autora, aby malba byla na zdi rok. „Čekám, že se tu časem jistě objeví nějaké prvky nebo intervence místních umělců, s tím se prostě počítá,“ podotkl.

Naučná hra

Radnice Prahy 8 připravila s dalšími organizátory u příležitosti představení malby bojovou hru Operace Anthropoid, která by měla tehdejší události připomínat. Je především pro starší děti a dospělé. Její účastníci při ní mají ujít asi deset kilometrů, ale je možné si ji rozdělit.

Hra má celkem 25 stanovišť, některá jsou i ve Vysočanech a v Karlíně. Na nich se hráči dozví informace nejen o lidech, kteří pomáhali v období heydrichiády, ale také o místních, kteří bojovali ve Francii nebo v Británii. První zájemci se na trasu vydávali už v sobotu dopoledne.

Chci, aby se lidé výtvarného umění nebáli, říká nová ředitelka Národní galerie Alicja Knast

Číst článek

Atentát na Heydricha byl největším protinacistickým činem odboje v Evropě. Českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš se nelítostného nacistu a spoluautora takzvaného konečného řešení židovské otázky pokusili zlikvidovat 27. května 1942. Osudnou se mu stala právě silnice pod Vychovatelnou v Libni, kudy téměř každý den projížděl. V ostré zatáčce nedaleko Bulovky musel protektorův vůz zpomalit kvůli tramvaji a stal se snadným terčem.

Vozu nejprve vstoupil do cesty Gabčík, který se pokusil vystřelit ze samopalu, v hlavni se mu ale vzpříčil náboj. V záloze byl Kubiš, který na vůz hodil bombu. Netrefil se sice do vozu, bomba vybuchla před pravým zadním kolem, úlomky ale Heydricha vážně zranily.

Heydrich útok přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Zemřel o pár dní později, 4. června. Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostele svatých Cyrila a Metoděje v Praze 2.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme