Spišská Stará Ves na severu Slovenska se snaží pochopit, co se ve čtvrtek odehrálo na tamním gymnáziu. Po útoku studenta zůstaly dvě mrtvé ženy. Pro studenty je v sobotu připravené skupinové sezení.
„Lidé na to všechno neustále myslí. Dostala jsem asi 20 zpráv od lidí, kteří mi chtěli dodat odvahu. Jsem si jistá, že by se tátovi dnešek líbil,“ popisuje Frederica, dcera zabitého kreslíře časopisu.
Tragickou událost připomněl benefiční koncert v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, pietní akt na náměstí Jana Palacha v centru Prahy, i mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
Památku obětí loňské střelby uctil odpoledne také benefiční koncert v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, a v 18 hodin proběhne bohoslužba v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
„My jsme si dělali i screening, jaký typ pomoci pomáhá. Zvířecí terapie byla velmi důležitá pro velkou část komunity,“ míní s odstupem času proděkanka FF UK Michaela Slussareff.
„Rozhodli jsme se, že postupně musíme prostor navracet původnímu účelu, což je věda, výzkum a výuka,“ říká proděkanka filozofické fakulty Michaela Slussareff.
Pietní koncert zahájí Symfonický orchestr hlavního města Prahy hudbou Bedřicha Smetany. Další skladby vybrali zástupci Památníku ticha tematicky, aby připomněli příběhy poválečných generací.
Nacistické Německo podepsalo kapitulaci před 79 lety. Druhou světovou válku i letos politici přirovnávali ke konfliktu na Ukrajině a zdůrazňovali nutnost další podpory ukrajinským silám.
Skupina Nočních vlků, jejíž členem je i prezident Vladimir Purin, už podle politologa Miroslava Mareše nemá tak silný potenciál, jako v předchozích letech. Řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál.
Je pátého května a přesně před 79 lety začalo pražské povstání proti nacistickým okupantům. Památku padlých po poledni před historickou budovou Českého rozhlasu uctí ústavní činitelé i pamětníci.
Za sloupy sovětského památníku z roku 1945 je nyní k vidění Navalnyj v obleku a kravatě při soudním přelíčení před zhruba deseti lety a také vyobrazení politika předvádějícího rukama symbol srdce.
„Je to šest roků od chladnokrevné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Slovensko se tehdy stalo jinou zemí,“ zaznělo mimo jiné na pietním shromáždění v Bratislavě.
Spontánní pietní místa začala po oznámení Navalného smrti vznikat v řadě ruských měst, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé na počest Navalného nosili květiny.
Jeden z demonstrantů uvedl, že je Putin vrah a že vývoj kolem Navalného nebyl překvapivý. „Byla to vražda,“ dodal. „Putin zabil Navalného,“ stálo na transparentu, který držela jedna z demonstrantek.
Akce k založení republiky se v sobotu konají i na dalších místech republiky. Pavel v poledne rovněž jmenuje nové generály a večer udělí státní vyznamenání.
„Je několikanásobně více nenávistných zpráv a vyhrožování LGBT+ skupině. A horší je ještě, že jsme se stali terčem politické kampaně,“ komentuje majitel baru Tepláreň Roman Samotný.
Do zahrady se kameny dostaly v 60. letech minulého století při její větší poslední rekonstrukci. Náhrobky byly otočené nápisy směrem dolů. Nikdo dodnes netušil, že se jedná o náhrobky.
V Brně i na pražském Staroměstském náměstí rezonovala v sobotu tragická událost z minulého týdne, během které zemřel romský mladík. V Praze se sešli Ukrajinci a Romové, aby se postavili nenávisti.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by mělo být otevření památníku romského holokaustu v příštím roce příležitostí ke zlepšení vztahů mezi většinovou společností a Romy.
Devětašedesátiletý Francouz, jehož jméno úřady nezveřejnily, je podle médií podezírán mimo jiné z vraždy a pokusu o vraždu motivovaných etnickou, náboženskou či národnostní nesnášenlivostí.