‚Rodina je tam, kde je láska.‘ Odstartoval festival Prague Pride 2024 na podporu sexuálních menšin

Téma rodiny spojuje dvě stovky akcí letošního festivalu Prague Pride, který začal oficiálně v pondělí večer na Střeleckém ostrově v Praze. Týdenní přehlídka o životě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+) se koná počtrnácté. Vyvrcholí pak v sobotu duhovým průvodem hrdosti. Pořadatelé očekávají, že by se do něj mohlo zapojit na 70 000 lidí. Oznámili to pražskému magistrátu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení Prague Pride 2024

Zahájení Prague Pride 2024 | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Rodina je tam, kde je láska. To je motto, které jsme zvolili pro letošní ročník. Je to také pojem, který se používá proti nám – tradiční rodina. Slouží k našemu odsouvání na druhou kolej,“ uvedla při zahájení programová ředitelka festivalu Veronika Dočkalová. Podle ní má přehlídka sloužit i k tomu, aby si LGBT+ lidé „vzali slovo rodina tak trochu zpátky“.

O úvod zahajovacího programu se postarala pražská umělkyně Tasya. Po ní pořadatelé zařadili do programu půlhodinovou performanci dýdžejky Lil Autotune, taneční vystoupení uskupení House of Nora s disco tancem waacking a set francouzského DJ Lazy Flow. Na pódiu promluvili při zahájení velvyslanec USA a francouzský charge d'affaires.

Gruzínský parlament schválil další ‚ruský zákon‘. Radikálně omezí práva sexuálních menšin

Číst článek

Festival nabízí podle Dočkalové celkem 213 akcí. Festivalových míst je včetně vesničky na Střeleckém ostrově tentokrát devět. Nově přibyla Rybárna Skautského institutu na Kampě s akcemi pro mladé. „Tento týden je a měl by být o tom, že všechny rodiny jsou krásné, ať už ty zvolené, nebo ty biologické,“ řekla při zahájení drag queen Just Karen, která spolu se šéfkou Radia Wave Bárou Šichanovou večerem provázela.

Pražská policie minulý týden oznámila, že proti minulým letům posiluje při festivalu bezpečnostní opatření. Důvodem jsou informace o možném útoku na nedávnou podobnou akci v Bratislavě. Na festival dohlíží víc policistů i kriminalistů než dřív. Policie uvedla, že ale nemá informace o tom, že by hrozilo konkrétní nebezpečí.

Rozporuplné reakce letos vyvolalo oznámení propalestinských aktivistů z řad LGBT+, že chtějí jít v průvodu v „neoficiálním bloku“ s palestinskými a černorůžovými vlajkami. Experti na blízkovýchodní region přitom připomínají, že palestinská společnost je velmi konzervativní a LGBT+ lidem hrozí výhrůžky i násilí, řada z nich proto raději žije v Izraeli.

Thajsko jako první země jihovýchodní Asie schválilo sňatky stejnopohlavních párů

Číst článek

Pořadatelé uvedli, že zapojení propalestinských queer aktivistů do průvodu nepatří mezi oficiální festivalové akce a neorganizují ho. „Nebudeme nikomu bránit, aby se průvodu zúčastnil*a, pokud bude dodržovat naše pravidla, bezpečností pokyny a zákony našeho státu,“ napsalo vedení Prague Pride na síti X. Dodalo, že názorovou diverzitu vítá. Vyzvalo k respektu a klidu.

Duhové vlajky lemují pražskou Národní třídu, jsou na sloupech osvětlení. Na svých budovách je vyvěsily pražský magistrát, ministerstvo zahraničí či ministerstvo vnitra. Dopravní podnik jimi vyzdobil tramvajové linky 17 a 27. Od festivalu se naopak po výtkách konzervativní organizace Aliance pro rodinu distancovalo ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením lidovců.

Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce slábly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme