Poslanci volí vedení výborů, ústavněprávní povede Jeroným Tejc z ČSSD
Poslanecká sněmovna pokračuje ve volbě vedení výborů. Ústavněprávní povede ČSSD. V tajné volbě se po dohodě poslaneckých klubů stal jeho předsedou bývalý šéf klubu sociální demokracie Jeroným Tejc. Šéfem zahraničního výboru bude předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Branný výbor povede David Kádner z Úsvitu, hospodářský Ivan Pilný z ANO a petiční Zuzka Bebarová Rujbrová z KSČM.
Jeroným Tejc dostal v tajné volbě jednomyslnou podporu. Byl přitom jedním z kritiků předsedy ČSSD a nezdařený pokus o odstranění Bohuslava Sobotky ho stál křeslo šéfa klubu.
„Pro mě bude podstatné, jak bude výbor fungovat v budoucnu. Už dnes se ukázalo, že lze učinit dohodu, a ta je dokonce naplněná i v tajné volbě. Jsem spokojený s tím, že atmosféra na výboru je dobrá a vypadá to, že by mohl fungovat v příštích čtyřech letech, případně kratší dobu, pokud bude rozpuštěna sněmovna,“ uvedl Tejc.
Aktuální dění na politické scéně okomentoval v Odpoledním Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček
Místopředsedů ústavněprávního výboru bude šest. Podle Stanislava Polčáka z TOP 09 je to příliš a práci výboru to zbytečně prodraží.
„Je to krajně neobvyklé za situace, kdy má výbor 19 členů, aby měl šest místopředsedů plus je tu jeden předseda, takže sedm. Navíc je důležité, že jednání řídí předseda výboru a místopředsedové jsou pouze k tomu, aby mu byli do jisté míry k ruce. Každý místopředseda je 0,22násobek koeficientu platu,“ upřesnil.
Zahraniční sněmovní výbor povede předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Branný výbor David Kádner z hnutí Úsvit a hospodářský Ivan Pilný z hnutí ANO. Petiční výbor dostala Zuzka Bebarová Rujbrová z KSČM.
Rozdělení výborů s případnou vládou nesouvisí, tvrdí zástupci možné koalice
Sněmovních výborů je celkem 18. ČSSD by měla obsadit vedení šesti výborů, pět představitelé hnutí ANO. KSČM připadne vedení tří výborů, po jednom předsedovi mají mít TOP 09 a Starostové, ODS, KDU-ČSL a hnutí Úsvit. Podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD není dohoda na vedení výborů svázaná s případným rozdělováním ministerských postů mezi ČSSD, ANO a lidovci.
„Dohoda vznikla na půdě sněmovny v rámci dohody poslaneckých klubů s uplatněním principu poměného zastoupení stran. Nemám žádné informace o tom, jak budou případně rozdělené rezorty ve vládě. Protože tři strany, které dohadují vládu, zatím neřeší personálie, bavíme se o programu a rozdělení výborů s případnou vládou nijak nesouvisí,“ uvedl.
Souvislost mezi obsazením výborů a ministerstev odmítá také šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. „Byli jsme všichni srozuměni s tím, že může nastat situace, že jedna strana bude i vedení ministerstva i výboru anebo nebude mít ani jedno,“ upozornil.
O rozdělení resortů ve vládě nechce mluvit ani šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. I když se dnes objevila informace o tom, že by měl být ministrem dopravy za ANO Pavel Čihák, Faltýnek to, že by se řešila jména konkrétních ministrů odmítá. „Na koaličních jednáních vůbec nebyla diskuse o jednotlivých resortech a o jménech už vůbec ne,“ zdůraznil.
Vztah mezi vedením výborů a ministerstev popírá i KDU-ČSL. „Není tam žádná dohoda o tom, že by tam mělo být nějaké křížové pravidlo, že strana, která bude mít resort, nebude mít předsedu výboru. Toto ujednání nepadlo, takže nelze dedukovat z obsazení výboru, kdo jaká bude mít ministerstva,“ uvedl šéf klubu KDU-ČSL Marian Jurečka.
ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou o koalici znovu jednat v sobotu. Zástupci stran by se měli dohodnout na první části koaliční smlouvy.