Politické vyšetřování uniklých nahrávek s Babišem poslanci nejspíš odpískají. Není k tomu vůle
Ani napodruhé se poslancům nepodařilo zvolit předsedu vyšetřovací komise, která vznikla kvůli tajným nahrávkám lídra hnutí ANO s novinářem Markem Přibilem. Bez šéfa přitom nemůže začít pracovat. Politické vyšetřování toho, zda měl Babiš přístup do živých kauz, je tak v nedohlednu.
Podle některých členů komise, které oslovil server iROZHLAS.cz, k tomu chybí ve sněmovně vůle. Trápí je navíc šibeniční termín, výsledky své práce by totiž měli dolní komoře předložit už na konci srpna.
Havel i Kleslová jsou StB, říká Babiš novináři v nově uniklé nahrávce
Číst článek
„Je tak málo času, že by to už ani nemělo smysl," řekl poslanec Jiří Štětina (za Úsvit).
Právě Štětina byl spolu s poslancem TOP 09 Martinem Plíškem kandidátem na předsedu. V tajné volbě získal 54 hlasů (nutných bylo 67), Plíškovi chyběl ke zvolení jeden hlas.
První kolo volby proběhlo už na začátku června. I v tomto případě našli poslanci u svých kolegů podporu, avšak ani jeden z nich většinovou. Štětina tehdy obdržel 60 hlasů, Plíšek 55.
Šance ještě je, vůle ale chybí
Na začátku přitom byla snaha vyšetřit, zda měl Andrej Babiš přístup k informacím z policejních spisů. „My jsme o tuto komisi velmi stáli. Není k tomu ale vůle," popsal člen komise Lukáš Pleticha z ČSSD, která vznik komise iniciovala.
Šanci poslanci přesto stále mají. Pokud to do pátku navrhnou i se jmény kandidátů volebnímu výboru, dvoukolová volba předsedy vyšetřovací komise by se mohla opakovat. V úvahu připadá pouze termín ve druhém červencovém týdnu, kdy bude aktuální schůze sněmovny pokračovat.
Dosavadní nominant Úsvitu Štětina přitom o post předsedy už nestojí. „Už kandidovat nebudu, volba už řádně proběhla, a to naprosto slušně bez zjevných tlaků. Nikdo nebyl zvolen a já to respektuji, ale už do dalšího rizika bych nešel," uvedl poslanec.
Některé z jeho hlasů by tak mohly připadnout Plíškovi a dopomoct mu k vítězství. Není však vyloučeno, že Úsvit, případně hnutí ANO, postaví jiného vlastního kandidáta, aby tak rozmělnili množství hlasů. „Úsvit tím, že postavil vlastního kandidáta, do toho hodil vidle," popsal Pleticha.
Poslanci vyšetřování nejspíš odpískají
Na opakování volby to ale zatím příliš nevypadá. „Nechávám tomu volný průběh, když se politické stany domluví, že volba bude, tak holt bude. Pak ale chudák ten, kdo tím předsedou bude," komentoval Štětina.
Pleticha je ale vůči tomu skeptický: „To bude předmětem dalších jednání předsedů klubů. Obávám se, že to asi půjde do kopru." Nevěří ani, že by komise za tak krátkou dobu stihla něco vyšetřit. „Komise musí sebrat materiály, pozvat si svědky, do toho jsou dovolené," doplnil.
EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi
Číst článek
Obdobně mluví i poslanec Martin Plíšek, který navíc upozorňuje, že to nahraje hlavně hnutí ANO: „Sněmovna ukázala už ve dvou hlasováních, že nechce tu komisi utvořit, byť komise se vytvořila a byli zvolení její členové. A to, že to nahrává Andreji Babišovi, je zřejmé."
Ostatně místopředseda sněmovny a člen komise za ANO Radek Vondráček už před časem pro server iROZHLAS.cz prohlásil, že vzhledem k tomu, že komise míří proti hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi, jeho to proto „moc netrápí".
Sněmovna se na jejím vytvoření - i přes odpor hnutí ANO a části Úsvitu - shodla krátce potom, co tajně pořízené nahrávky na internetu zkraje května zveřejnila anonymní skupina skrývající se za twitterovým účtem Julius Šuman.
Na první z nich Babiš mluví sprostě o členech vlády a novinářích, na druhé se s bývalým redaktorem Mafry Markem Přibilem domlouvá na zveřejnění informací z policejního vyšetřování kauzy Beretta, které míří proti ČSSD a ODS.
Nyní se objevila v pořadí již čtvrtá nahrávka. Babiš na ní s Přibilem mluví o okolnostech pádu komunismu v roce 1989.