Policejní prezident: Postup Babišovy ochranky vůči novinářům byl v pořádku

Policejní prezident Jan Švejdar označil jako oprávněné chování ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) vůči novinářům, kteří se ho chtěli zeptat na zjištění v takzvaných Pandora Papers. Podle videí, která se objevila po zveřejnění kauzy, bodyguardi zatarasili cestu reportérce serveru Investigace.cz Haně Čápové. Podobný osud potkal i reportéry BBC.

Praha (Aktualizováno: 12:49 4. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportérka Hana Čápová se snaží položit dotaz premiéru Andreji Babišovi. Brání jí v tom ochranka

Reportérka Hana Čápová se snaží položit dotaz premiéru Andreji Babišovi. Brání jí v tom ochranka | Zdroj: Repro Investigace.cz

„Bez ohledu na to, kdo je premiérem, jakou má politickou příslušnost či jaká je jeho obliba u veřejnosti, je primárním úkolem ochránců nepřipustit ohrožení chráněné osoby či bližší kontakt naprosto s kýmkoliv, není-li to výslovný zájem chráněné osoby,“ napsal Švejdar na twitteru.

„Viděl jsem dvě videa, na kterých policisté dělali svou práci. V případě paní novinářky jsem v přístupu policistů nic problematického ani nezákonného neviděl. K chráněné osobě nelze umožnit přístup, když si to nepřeje, a na výzvu, ať opustí prostor, nereagovala. Nešlo jednat jinak,“ pokračoval.

Reportérka se snažila dotazy Babišovi položit 29. září po tiskové konferenci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, na niž někteří novináři nebyli vpuštěni.

„Pokud jde o novináře BBC, věděl, že jde o ochránce premiéra, přesto se snažil jej přetlačit. To je nepřípustné. Nikdy jsem se policistů, kteří se něčím provinili, nezastával. Situace už je extrémně vyhrocená a zajistit bezpečnost chráněných osob je naší zákonnou povinností,“ dodal Švejdar.

Na videu je vidět, že reportéra BBC jeden ze členů ochranky odstrčil na bok auta.

Se Švejdarovým prohlášením souhlasí i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který mu vyjádřil podporu. „Podporuji stanovisko policejního prezidenta Jana Švejdara ve věci postupu ochranné služby,“ uvedl na twitteru.

Podporuji stanovisko policejního prezidenta @Jan Švejdar ve věci postupu ochranné služby @Policie ČR

09:37 – 04. 10. 2021

2 61

Měli se legitimovat

„Ochranka pana Babiše jednala v souladu se zákonem. V okamžiku, kdy se chce někdo přiblížit k chráněné osobě a policista, který je členem zvláštního útvaru Policie České republiky pro ochranu osob a budov, tak i když je neuniformovaný, vyhodnotí z nějakého důvodu to přiblížení jako riziko, může zasáhnout a použít podle povahy nebezpečí různé formy služebního zákroku,“ vyjádřil se k situaci pro iROZHLAS.cz advokát Tomáš Nahodil. 

Mezi takové zákroky patří i použití hmatů a chvatů, dodává právník společně s tím, že v případě Čápové jí nikdo z ochranky nebránil, například fyzickým násilím, v opakovaném pokládání dotazů, ani se ji nesnažil jinak umlčet. 

„Podle mě byl problém v tom, že policisté neměli žádné označení a byli oblečeni v civilu. V takovém případě si je může laik splést se členy volebního štábu nebo někým úplně jiným a neví, že se blíží ke chráněné osobě a může proti němu ochranka zakročit. Pokud nebyli členové premiérovy ochranky označení páskou Policie, ani nebyli v obleku s odznakem ochranné služby, měli těm reportérům říct „Policie, jménem zákona, odstupte!“ a dalo by se tak třeba předejít celé situaci, která nastala,“ uzavřel téma Nahodil.

Tomáš Vojkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme