Případu se přes tři měsíce věnoval pověřený důstojník policejního prezidia. „Provedl téměř dvě desítky úkonů, včetně ověření některých tvrzení pokusem přímo na místě,“ řekl mluvčí.
Kauza Dozimetr hýbe českou politikou. Opozice vyzývá k rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana. „Podléhá mu policie a nikde nemáme záruku, že nebude nějak ovlivňována,“ říká Pokorná Jermanová (ANO).
Nový prezident Vondrášek u policie působí od roku 1993 a má za sebou minulost náměstka na pražském policejním ředitelství i ředitele pražské policie. Roku 2014 se stal prvním náměstkem na prezidiu.
Zpráva měla podle skartačního řádu zůstat rok neporušená. Pochybnost o hradních postupech vyvolává i schůzka prezidenta s policejním prezidentem, které se účastnil i hradní kancléř bez prověrky.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doporučení poradní komise oznámil ve vysílání CNN Prima News. Náměstek Policejního prezidia byl zároveň jediným kandidátem, který se do nabídkového řízení přihlásil.
K zastavení stíhání exnáměstka Jana Krejčího podle státního zástupce Jakuba Grmela přispěla dosavadní trestní bezúhonnost i jeho náhled na vytýkané jednání.
Od středy se mohou hlásit do nabídkového řízení uchazeči o funkci policejního prezidenta. Na twitteru to ve středu oznámilo ministerstvo vnitra. Vítězného kandidáta následně vybere výběrová komise.
Švejdar v pondělí Rakušanovi potvrdil své rozhodnutí požádat k 31. březnu o uvolnění ze služebního poměru, které oznámil už v polovině prosince na twitteru.
Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí. Uvažuje se o zdravotnících a sociálních pracovnících, vojácích, hasičích nebo právě policistech.
Podle inspekce se neprokázalo, že by citlivé informace unikly od policie. Trestní řízení ohledně výbuchů, za kterými zřejmě stáli ruští agenti, navíc podle mluvčí Ivany Nguyenové neohrozily.
Podle videí, která se objevila po zveřejnění kauzy, bodyguardi zatarasili cestu reportérce serveru Investigace.cz Haně Čápové. Podobný osud potkal i reportéry BBC.
Na nepovolené Bendově oslavě byl mimo jiné například i tehdejší šéf Národní sportovní agentury a poslanec Milan Hnilička (za ANO), který pak po zveřejnění informací o oslavě složil poslanecký mandát.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tak může jít rovněž vypovídat, zatím však podle svých slov nedostal pozvánku. Policie se ho bude ptát, zda chtěl vyměnit dodávky vakcíny Sputnik V za aféru Vrbětice.
„Ze všech informací, které mám v tuto chvíli k dispozici, jsem došel k závěru, že útoku pachatele nešlo předejít,“ uvedl policejní prezident na twitteru.
Šéf rozvědky Šimandl vystoupil začátkem května na uzavřeném jednání sněmovny. Podle Bartoška upozornil na zákonné ustanovení, podle kterého zpravodajci nemohli na plénu podávat informace.
Přítomni byli nejvyšší žalobce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar a šéfové tajných služeb, tedy Michal Koudelka, Marek Šimandl a Jan Beroun.
Jana Krejčího zastavila ve čtvrtek večer hlídka na 18. kilometru dálnice D8 u Nové Vsi ve služebním vozidle. Při dvou zkouškách na alkohol nadýchal nejprve 2,29 a 2,39 promile.
Husák byl v sobotu na narozeninové oslavě někdejšího vlivného politika ČSSD Bendy v teplickém hotelu Prince de Ligne. Policejní prezident Jan Švejdar kvůli tomu Husáka k 1. únoru odvolal z funkce.
Hamáček řekl, že policie v poslední době několikrát sice zachytila víc migrantů, nejde však o „migrační vlnu“. Ministr vnitra očekává, že policie odhalí i další běžence v příštích dnech.
Jmenování do generálské hodnosti či povýšení do vyšší generálské hodnosti se týká 18 lidí. Mezi povýšenými je například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.
Vláda chce Zemanovi navrhnout, aby Koudelku do generálské hodnosti jmenoval kvůli jeho „profesním a osobním kvalitám a vzhledem k velmi dobrým výsledkům dosahovaným Bezpečnostní informační službou".
Podle policisty, se kterým server mluvil, probíhalo vše v utajení. „Nikde se neobjevila jediná informace o našem návratu, stejně jako o jeho důvodech,“ řekl policista.