Notre-Dame bez pojištění, a české památky? Cena se vyčísluje složitě, pojištěná je třeba vila Tugendhat
Pojistit si auto, dům nebo chatu je celkem běžný a nijak výjimečný krok. Víte ale, jak se pojišťuje třeba skanzen, hrad nebo katedrála? V případě pařížské Notre Dame už je potvrzené, že nebyla pojištěná vůbec. Prý to bylo proto, že katedrálu vlastní stát, a ten je tím pádem taky pojišťovatelem. To je ale francouzské specifikum. V Česku je praxe jiná.
Například Brno pojišťuje hrad Špilberk, vilu Tugendhat a Měnínskou bránu jednou smlouvou celkem řádově na stovky milionů korun, říká Radiožurnálu Michael Kalábek - mluvčí Muzea města Brna, které památky spravuje: „Smlouva má stovky položek, hodnota některých z nich je uvedena nevyčíslitelná. Jsou to např. truhly zemských desek, pozůstalosti architektů…“
Právě určení pojistné částky památkově chráněných staveb a historických unikátů může být obtížné. „Nikdy se to nepostaví tak, jak to bylo, už nikdy to tu hodnotu mít nebude,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Ta má s pojišťováním památek zkušenost.
Podobně to vidí i Česká podnikatelská pojišťovna. „Sjednává se na cenu ‚jinou‘, to znamená na cenu prací, kterými se to pak bude opravovat,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Renata Čapková.
Jasný cíl: najít zdroj. Policejní experti začali s vyšetřováním požáru uvnitř Notre-Dame
Číst článek
Vyčíslit takovou částku ale podle vedoucího ateliéru restaurování z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Jakuba Ďoubala není úplně snadné. „To si moc nedovedu představit. Jde asi stanovit celkovou hodnotu a pak nějaká rizika. Ale budou to velmi paušální odhady,“ myslí si.
Podpojištěný Pernštejn
V praxi to funguje tak, že se většinou pojišťuje celý soubor staveb. Tímhle způsobem má smlouvy uzavřené třeba Národní památkový ústav, který v Česku spravuje víc než 100 objektů.
„Majetek je pojištěn jako soubor všech budov a staveb a soubor jejich veškerého vybavení. Pojištění je uzavřeno na částku maximální možné jedné škody, která by mohla v průběhu jednoho roku nastat, a to v řádech miliard korun,“ popsala Radiožurnálu mluvčí ústavu Jana Hartmanová.
Jenže pojišťovny se setkávají i s tím, že jsou památky takzvaně podpojištěné, tedy pojištěné na malou hodnotu. „To pak nestačí pokrýt opravu,“ dodává mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. To byl třeba případ hradu Pernštejna. V roce 2005 ho poničil požár a padesátimilionovou škodu tehdy pojištění celou nepokrylo.