Pohřeb se všemi poctami. V Plzni se lidé rozloučili s padlým vojákem z Afghánistánu Štěpánkem
Stovky lidí se v pátek v Plzni přišly rozloučit s vojákem Patrikem Štěpánkem, který zahynul v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Smuteční obřad s vojenskými poctami začal přeletem letadel, zádušní mši sloužili vojenští kaplani. Čtyřiadvacetiletý Štěpánek byl jedním ze tří českých vojáků, kteří padli 5. srpna v Afghánistánu při teroristickém útoku.
Pietního aktu se zúčastnil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.
‚Nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky.‘ Dopadněte strůjce atentátu, rozkázal Opata
Číst článek
Před kostel Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí na Slovanech přišlo vzdát padlému vojákovi poslední hold kolem 300 lidi. Náměstí bylo celou dobu otevřené, a to i pro automobilovou dopravu.
Po čtyřicetiminutovém obřadu vynesli vojáci bílou rakev bez květin do pohřebního vozu před kostel. Po třech výstřelech čestné salvy, státní hymně a rozloučení s nejbližšími dodávka odjela.
'Je to hrdina'
Zástupce ředitele Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni Bohumil Svoboda uvedl, že Štěpánek na škole maturoval v oboru telekomunikace v roce 2014. Pamatuje si ho jako slušného a energického chlapce. „Je to něco strašného. Mám syna vojáka, já sám jsem bývalým vojákem. Tohle se mě srdečně dotýká. Je to hrdina,“ uvedl.
Pro rodiny padlých vojáků se vybralo téměř osm milionů. Pomoci chtějí i chrudimští výsadkáři
Číst článek
Podle vojenského kaplana Vladimíra Moravce šlo o církevní pohřeb doplněný o vojenské pocty. Rodina si zvolila dva vojenské kaplany, neboť byli rovněž z Československé církve husitské. Přála si zpopelnění a uložení v rodinné hrobce. „Bylo to velmi emotivní. I když ty vojáky osobně neznáte, tak se vás to osobně dotýká, protože to byli kolegové z jedné brigády,“ uvedl Moravec.
Před kostelem v parku postávalo v dresech asi deset přátel padlého vojáka z týmu amerického fotbalu Pilsen Patriots. „Pamatuji si ho jako tichého kluka, který se moc neprojevoval. Co se mu řeklo, to udělal pořádně a naplno. Už v té době jsme věděli, že ho zajímá armáda a ta vyhrála,“ řekl jeden z nich. Václav Toman ze Svazu letců ČR dodal, že si velmi cení těžkou službu českých vojáků v Afghánistánu. „Dělají to v zájmu státu a chrání vlastně nás všechny,“ dodal.
Při teroristickém útoku v Afghánistánu zemřeli kromě Štěpánka také Kamil Beneš a Martin Marcin. Všichni tři sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Zahynuli při pěší hlídce nedaleko Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. Čtyčiadvacetiletý Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku se stal nejmladší obětí útočníka.
Poslední rozloučení s Martinem Marcinem se uskutečnilo v úterý v Chomutově. Kamil Beneš byl pohřben ve čtvrtek v Hluboké nad Vltavou. Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství.
Vybráno téměř osm milionů korun
Na pomoc rodinám českých vojáků už lidé poslali téměř osm milionů korun. Sbírku vyhlásil brzy po úmrtí vojáků Vojenský fond solidarity.
OBRAZEM: ‚Padli proto, aby další mohli žít.‘ Česko uctilo tři vojáky, kteří zemřeli při službě vlasti
Číst článek
Peníze mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, tedy buď DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90.
Sbírka potrvá do konce srpna. Peníze se pak rozdělí rodinám Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka.
Peníze lidé na speciální konto posílali i v létě 2014, kdy v Afghánistánu padlo pět českých vojáků. Tehdy přispěli více než pěti miliony korun.
Pomoct rodinám trojice padlých vojáků se chystají také chrudimští výsadkáři, kteří na začátku září uspořádají tradiční charitativní běh. Vybrané peníze pošlou rovněž na konto sbírky.