Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog

Počty nakažených covidem-19 rychle rostou. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Ty ale nemusí být kompletní. Čísla, která se dostávají do registrů, pocházejí hlavně od praktických lékařů nebo z nemocnic, kde jsou už hospitalizovaní lidé. Epidemiologové navíc očekávají, že se počty nakažených ještě zvýší. Blíží se totiž chladnější měsíce, které virům svědčí a navíc se stále objevují nové subvarianty koronaviru, které jsou více nakažlivé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Většina lidí se pouze otestuje doma a nikam to nehlásí, říká epidemiolog | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

K rychlejšímu šíření covidu-19 nepřispívá pouze jeho nakažlivější varianta, ale také chladné počasí. „Lidé se budou více sdružovat ve vnitřních prostorách a na menších plochách,“ říká pro server iROZHLAS.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Případů covidu-19 evidují lékaři v současné době nejvíc od začátku letošního roku. V prvních říjnových dnech jde v průměru o více než 1300 pozitivních testů denně, například v pondělí 7. října to bylo dokonce 2134 pozitivních testů. Některou z infekcí dýchacích cest, mezi které patří i covid a chřipka, minulý týden onemocnělo 1218 osob ze 100 000. Vyplývá to z údajů publikovaných Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a ministerstvem zdravotnictví.

I když je rostoucí počet případů vidět na datech, které má ministerstvo zdravotnictví k dispozici, stále ukazují podle Maďara pouze špičku ledovce. Zaznamenané nákazy, které jsou vidět ve statistikách nyní, pochází hlavně od praktických lékařů a nemocnic, které hospitalizují vážnější případy.

„Většina lidí se ale otestuje samotestem a pak k praktickému lékaři nejdou a nikam nehlásí, že mají covid,“ vysvětluje Maďar.

53:22

Smejkal: Covid ukázal, že zdravotnictví se musí změnit. Kdo se nestará o prevenci, ať si připlatí

Číst článek

Tím vzniká v datech chyba, která bude podle epidemiologa přetrvávat. „Je to špička ledovce, která se bude zvětšovat s tím, jak se bude zvyšovat celkový počet nakažených,“ podotýká epidemiolog.

Co ale pomáhá zjišťovat koncentraci viru v populaci nezávisle na tom, jestli se lidé testují na covid-19, je zkoumání odpadních vod. Na to se epidemiologové spolehli už v minulosti, kdy se krátce po nárůstu viru v odpadních vodách zvedl i počet lidí, kteří byli s koronavirem hospitalizovaní.

„Svědčilo to o tom, že virus cirkuloval v populaci a nakonec dopadl i na rizikové skupiny, které musely do nemocnice,“ popisuje Maďar.

Nové mutace

V Česku nyní převažuje varianta covidu KP.3.1.1., ale tu může brzy nahradit varianta XEC, která se nyní šíří hlavně ve Francii.

Návrat z prázdnin do práce a do školy. Případů covidu přibývá, překvapit může rizikové pacienty

Číst článek

Epidemiologové očekávají, že se brzy objeví i v Česku, je totiž infekčnější než současná mutace, která nyní v tuzemsku převažuje. „Pokud je nová varianta infekčnější, vytlačí tu starou a my si jí pak začneme všímat v odebraných vzorcích,“ vysvětluje Maďar. „Nové subvarianty mají reprodukční číslo kolem osmnácti a ten původní koronavirus se pohyboval mezi dvěma až třemi,“ připomíná.

I když ale varianty neustále mutují, potíže, které způsobují, jsou veskrz stejné a připomínají příznaky virózy. Tedy ztrátu chuti a čichu, horečku, rýmu a zvýšenou teplotu a občas i zažívací potíže.

Zvýšení smrtelnosti covidu-19 Maďar neočekává. „Viru jde o to, aby nakazil co nejvíce lidí a cirkuloval v populaci,“ říká a dodává, že nové varianty jsou tak vysoce infekční a méně smrtelné. I tak ale mohou být nebezpečné, a to hlavně pro seniory a další rizikové skupiny.

Případů covidu a chřipky přibývá. ‚Očkování z dob pandemie dnes už nehraje roli,‘ říká epidemiolog

Číst článek

Epidemiolog upozorňuje také na long covid, který se objevuje i po mírných infekcích a postihuje zhruba jednoho z deseti lidí, kteří onemocní covidem. Long covid tvoří konstelace více než 200 kardiovaskulárních, neurologických, imunologických, dýchacích a psychiatrických symptomů. Ty přetrvávají měsíce a roky poté, co daný pacient už není infekční.

Zájem o očkování roste

Znovu se také zvedá zájem o očkování proti covidu-19. Zatímco v letních měsících překračovaly počty očkovaných pár stovek, v září se nechalo očkovat téměř 28 tisíc lidí. 

Lékaři očkování doporučují hlavně seniorům a dalším chronicky nemocným osobám, pro které představuje nákaza covidem větší riziko. 

„Očkování se stalo součástí prevence v rámci aktuální respirační sezony jako u ostatních očkování a onemocnění,“ uvedl pro iROZHLAS.cz analytik zdravotních registrů Tomáš Májek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

To je nyní možné na očkovacích místech jak v nemocnicích, tak u praktických lékařů na 277 místech v celé republice.  „Konkrétní lhůty jsou individuální podle zařízení, ale nepředpokládáme prodlevy,“ napsal k možnému čekání na očkovací termíny Májek.

Anna Košlerová, Matylda Hofschnaidrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme