Případů covidu a chřipky přibývá. ‚Očkování z dob pandemie dnes už nehraje roli,‘ říká epidemiolog
Podle dat ministerstva zdravotnictví přibývá v celé Evropě případů covidu-19. S blížícím se podzimem proto odborníci doporučují, aby starší lidé začali myslet i na očkování, a to také proti chřipce. „Dříve se hovořilo o věku nad 65 let, ale řada výzkumů prokázala, že riziko chřipky stoupá již od 50 let. Měli by nad očkováním tedy uvažovat všichni v této skupině,“ říká v Ranním interview na Radiožurnálu Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.
Jak výrazně přibývá pacientů s chřipkou či covidem? Můžeme mluvit o začátku sezony?
Chřipka je typicky sezonní infekce a na našem území se vyskytuje zejména v chladné části roku. V tuto chvíli jsou u ní hlášeny jen zcela ojedinělé případy.
Covidová sezona se blíží. Očkování by neměli podceňovat senioři a rizikoví pacienti, vyzývá Pavlovic
Číst článek
Oproti tomu covid-19 zatím sezonnost nemá. Vyskytuje se během celého roku, přestože maxim dosahuje také v zimním období. Aktuální počty covidu se už zvyšují, takže zájemci o očkování mají možnost využít prevence už nyní.
Jsou teď ty případy chřipky nebo covidu vážné?
V porovnání s minulostí má dnes většina lidí, kteří onemocní covidem, mírnější průběh. Hospitalizace je nutná u menšího počtu nemocných. Nedokážeme však dopředu odhadnout, koho se to bude týkat. I zdravé dítě nebo dospělý člověk může mít těžký průběh.
Jak časté jsou komplikace spojené se zápaly plic?
Nejspíš se ptáte na onemocnění vyvolaná mykoplazmaty, mezi které patří i řada zápalů plic. Je to další z významných respiračních virů, které v současnosti netrápí pouze Českou republiku, ale i Evropu. Jejich výskyt se objeví jednou za několik let. V zásadě se jedná o obdobu RS viru, který nás trápil zejména ve dvou předchozích sezónách.
Lékaři v téhle souvislosti upozorňují na význam očkování proti chřipce. Kdo by ho měl minimálně zvážit?
Očkování proti chřipce by rozhodně měly zvážit starší osoby. Dříve se hovořilo o věku nad 65 let, řada výzkumů však prokázala, že riziko chřipky stoupá již od 50 let věku. Měli by nad tím tedy uvažovat všichni v této skupině a lidé, kteří trpí chronickým onemocněním bez ohledu na věk.
Dále o tom mohou uvažovat i ostatní lidé. Chřipka vás vyřadí z pracovního procesu minimálně na týden, z čehož vyplývá i nezanedbatelná ztráta na výdělku. Ideální je realizovat očkování proti chřipce v říjnu.
Jaká je proočkovanost české populace proti chřipce? Jaké procento by podle vás bylo optimální?
U celé populace se jedná zhruba o osm procent. Ze všech seniorů je očkována přibližně čtvrtina, což je stále velmi málo. Zdravotnické autority doporučují proočkovanost seniorů na úrovni 75 procent a v řadě západních zemí je to možné. Například v Portugalsku se to daří několik let.
Naděje dožití v EU je vyšší než před covidem. Premiantem je Španělsko, Česko je s 80 lety uprostřed
Číst článek
Komu na očkování proti covidu-19 a chřipku přispívá stát? A komu poté z dalších programů zdravotní pojišťovny?
Očkování proti covidu-19 je hrazeno každému, kdo o něj projeví zájem. Není tam žádné rozdělení podle věku nebo diagnóz.
U chřipky je očkování plně hrazené ze zdravotního pojištění osobám starším 65 let a vybraným skupinám s chronickým onemocněním. I zdravotní pojišťovny však pochopily, že prevence se vyplatí všem. Mladším na očkování přispívají z fondu prevence, takže částečný příspěvek je i tam.
Ti, kteří nechali svůj organismus očkovat v období, kdy to v minulosti bylo aktuální, mají dnes ještě protilátky proti covidu-19?
Protilátky jsou minimální a skutečně už nehrají roli. Důvodem je i to, že covidem můžou lidé onemocnět jednou nebo i dvakrát za rok. Trvání protilátkové odpovědi je krátké, takže se i tyto osoby mohou nechat v případě potřeby očkovat jednou dávkou.
Očkovací centra jsou minulostí. Pokud bychom se chtěli nechat očkovat, jde o záležitost praktického lékaře?
Ano, dominantně se jedná o záležitost praktických lékařů. Navíc v některých krajských městech ještě očkovací centra jsou. Pokud se stane, že konkrétní praktický lékař proti covidu neočkuje, dá se domluvit s někým dalším. Není to zase tak velký problém.