Česko hlásí nebývale vysoký tlak vzduchu. Citlivým lidem se může točit hlava

Nad Evropou je výjimečně vysoký tlak. V oblastech extrémně vysokého tlaku nad Velkou Británií dosahuje hodnot 1050 hektopascalů. A podobně je na tom i Česko. Citliví lidé můžou mít problémy se závratěmi nebo se jim může točit hlava.

Praha (Aktualizováno: 11:27 21. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migréna, bolest hlavy (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Zdroj: Flickr | CC BY-ND 2.0,©

„Na našem území se pohybuje tlak přibližně kolem hodnot 1048 hektopascalů, což jsou hodnoty nebývale vysoké a odpovídají rekordním hodnotám z roku 1907, kdy byly hodnoty přes 1050 hektopascalů,“ uvedl pro Radiožurnál meteorolog Josef Hanzlík.

Absolutní rekord tlaku je přesně 1057,2 hektopascalu z 23. ledna 1907 z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku.

„Nejvyšší hodnotu jsme naměřili v pondělí večer ve 22 hodin v Kuchařovicích na Znojemsku, a to 1048,8 hektopascalu. Od té doby tlak velice pomalu klesá. Aktuální hodnoty jsou 1045 hektopascalu,“ upřesnil pro iROZHLAS.cz Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu.

Během víkendu už by mělo být jenom 1020 hektopascalů, což je zhruba normální tlak. Na leden zároveň připadá maximum tlaku během roku. V lednu bývá obvykle nejvyšší a právě těch 1020 hektopascalů je tak zhruba lednový průměr,“ doplnil.

Biozátěž na trojce

„Vysoký tlak se může projevovat tím, že dámy může bolet hlava, a dost nepříjemně,“ uvedl pro Právo meteorolog a pozorovatel přírody ze Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík.

Při vysokém tlaku vzduchu mohou citlivější jedinci pociťovat například točení hlavy, až závratě. „Je možné, že člověk třeba tak v pohodě nedodýchá nějakou práci, která jindy pro něj není žádným problémem,“ dodal.

Chybovali meteorologové, ministerstvo i městský soud. Informace o počasí zůstávají veřejnosti utajeny

Číst článek

Podle praktického lékaře Davida Härtela ale vysoký tlak zdraví lidí nijak výrazně neovlivňuje. „Atmosférické změny jsou pro lidské tělo minimální, není to nic dramatického. Vliv to na nás nemá, v ordinaci nepozoruji žádné změny,“ dodal pro Radiožurnál.

Vysoký tlak má také vliv na počasí. Od jihozápadu proudí do Evropy teplý vzduch, časté jsou tak inverze, kdy je v nížinách zataženo s teplotami pod bodem mrazu, a na horách naopak jasno a teplo.

Stupeň biozátěže je v úterý podle Borovičky na trojce, tedy vysoká zátěž, a to právě především kvůli inverznímu charakteru počasí.

„Může mít dopad třeba na koncentrace částic polétavého prachu nebo další škodliviny, ale momentálně byla pořád koncentrace těchto částic nízká, i v takto vysokém tlaku a i při takto výrazné inverzi. Kvalita ovzduší tedy zůstává dobrá až uspokojivá,“ vysvětlil.

„Inverzní charakter počasí může negativně působit například na kardiaky nebo osoby s nemocemi dýchacího ústrojí,“ doplnil Borovička. 

Při inverzi jsou lidé také podle praktického lékaře Härtela náchylnější k rýmě nebo kašli.

Předpověď počasí

Zpočátku má být ve středu podle meteorologů jasno až polojasno, místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Od severu pak bude postupně oblačno až zataženo a na severu a severovýchodě místy déšť, zpočátku ojediněle i mrznoucí, postupně v polohách nad 400 metrů sněžení. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při sněhové pokrývce ojediněle až -10 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C, na jihu a západě až 6 °C.

Ve čtvrtek pak má být zataženo až oblačno, na horách na severu a severovýchodě zpočátku ojediněle slabé sněžení. Během dne místy ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C.

A v pátek má být jasno nebo skoro jasno, místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Večer od západu přibývání frontální oblačnosti. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle až -9 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, při celodenní mlze nebo nízké oblačnosti kolem -1 °C.

kso, aku, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme