Pivovarští bednáři z Plzně se mohou ucházet o zápis do UNESCO. Dříve jich bylo až 150, nyní jen osm

Plzeňští pivovarští bednáři se mohou ucházet o zápis na listinu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v minulých dnech schválil zapsání bednářského řemesla v Prazdroji na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, řekla ve čtvrtek mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parta pivovarských bednářů z Plzně rozhoupává půltunový dubový pivní sud.

Ministr kultury Antonín Staněk schválil zapsání bednářského řemesla v Prazdroji na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. | Foto: Fotobanka Profimedia

„Rozhodnutí ministra nás velmi potěšilo. Bednářské řemeslo je nedílnou součástí pivovaru. Moc rádi bychom se dostali až na seznam UNESCO,“ uvedl Rudolf Šlehofer, manažer cestovního ruchu a historického dědictví největšího pivovaru v ČR.

Prazdroj rozšíří výrobu piva Pilsner Urquell. Investice ho vyjde na 280 milionů korun

Číst článek

Prazdrojští bednáři jsou podle něj zřejmě jedinými pokračovateli kdysi slavného pivovarského řemesla, kteří pracují přímo v některém ze světových pivovarů.

Zapsání na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR oznámilo pivovaru podle Němečkové ministerstvo kultury. Postupu na národní seznam předcházel loňský zápis do krajského seznamu. Plzeňští bednáři se tak teď mohou ucházet o zápis do prestižní skupiny řemesel s celosvětovým kulturním a historickým významem.

Osm bednářů

Osmičlenná parta bednářů z Prazdroje pokračuje v slavné tradici, která sahá až do začátků výroby plzeňského ležáku před více než 176 lety. V dobách největšího rozkvětu na začátku minulého století pracovalo v pivovaru zhruba 150 bednářů.

Bednáři se v Plzni starají o ležácké sudy a dubové kádě, v nichž ve sklepích kvasí a zraje pivo. „Díky jejich práci mohou dnešní sládci stále srovnávat pivo zrající v moderních cylindrokonických tancích s tím, které zraje a kvasí tradičním způsobem,“ uvedla mluvčí.

Každoročně vyrobí další dva nové ležácké sudy o objemu 40 hektolitrů, které přesunou do ležáckých sklepů. Celkem jich má pivovar stále kolem stovky, kádí je ve sklepích stejný počet. Bednáři dále vyrábějí malé pivní sudy o objemech od tří do 50 litrů pro slavnostní příležitosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme